Τη Δευτέρα, 17/1/2011, οι μαθήτριες της Β? Λυκείου, συνοδευόμενες από καθηγητές ΠΕ4 του σχολείου μας, επισκέφθηκαν το ΕΚΦΕ Πειραιά - Καλλίπολης. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης ο Υπεύθυνος του ΕΚΦΕ και οι συνεργάτες του πραγματοποίησαν πειραματική διδασκαλία ενοτήτων Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας.

Παρόλο που ο αριθμός των μαθητριών ήταν πολύ μεγάλος, αφού η διδασκαλία έγινε για όλη τη Β? Τάξη του σχολείου μας (70 μαθήτριες), εργάστηκαν όλες σε ομάδες 4 ατόμων, για 4 διδακτικές ώρες, με συνεχή επίβλεψη και πραγματοποίησαν μετωπικά πειράματα και για τα τρία διδακτικά αντικείμενα με μεγάλη επιτυχία. Δεδομένου ότι στο εργαστήριο του σχολείου μας, τόσο ο χώρος όσο και ο αριθμός και το είδος των οργάνων είναι πολύ περιορισμένα, οι μαθήτριες δεν έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν μετωπικά, παρά μόνο σε επίπεδο επίδειξης πειραματικών διατάξεων. Η μεγάλη τους ικανοποίηση από τη συγκεκριμένη διδασκαλία, θεωρούμε ότι αποτελεί απόδειξη της εξαιρετικής προετοιμασίας και εργασίας των συναδέλφων του ΕΚΦΕ.

Ο Διευθυντής και οι καθηγητές ΠΕ4, εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας στον Υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Πειραιά ? Καλλίπολης Γιάννη Θάνο και στους συνεργάτες του Αντωνίου Αντώνη, Κοντογιώργη Δήμητρα, Λαπατά Εύη, Πάγκαλο Σπύρο, Παπαδάκη Νίκο, Φραγκάκη Κυπριανό και Χαραλαμπάτου Λιάνα, για την εξαιρετική πειραματική διδασκαλία και την άριστη και από κάθε άποψη υποδειγματική οργάνωση της όλης διαδικασίας.

Ευχαριστούμε επίσης τις διευθύντριες του Λυκείου και του 1ου Γυμνασίου Καλλίπολης, κ. Υφαντοπούλου Κυριακή και Πατσά Μαρία για τη φιλοξενία τους στα εργαστήρια των σχολείων. Πιστεύουμε ότι η προσφορά των ΕΚΦΕ είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική και η συνέχιση της λειτουργίας τους επιβεβλημένη.

Ο Διευθυντής και οι καθηγητές ΠΕ4 του Ραλλείου Πειραματικού Λυκείου Πειραιά