Τη Δευτέρα, 13/12/10, η Β' τάξη του Ραλλείου Λυκείου επισκέφθηκε το Ίδρυμα Καίτη Λασκαρίδη, όπου έγινε σύντομη παρουσίαση του εκπαιδευτικού συστήματος στη διάρκεια των βυζαντινών χρόνων από τον καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Μαρκόπουλο. Τίτλος του εκπαιδευτικού προγράμματος ήταν: "Στο σχολείο με χαρτί και καλαμάρι", με αφορμή το νεοεκδοθέν βιβλίο του προαναφερθέντος καθηγητή. Η επίσκεψη οργανώθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας της Β' Λυκείου από τις διδάσκουσες φιλολόγους κ. Ουρανία Βελισσαρίου και κα Μαρία Βλάχου. Τις μαθήτριες συνόδευσαν στην επίσκεψη η κα Μαρία Βλάχου (Φιλόλογος) και ο κ. Π. Μπουμπούλης (Μαθηματικός).

H διάλεξη ξεκίνησε με συνοπτική περιγραφή της έκτασης, των γεωγραφικών ορίων, της εθνολογικής σύνθεσης και των ομιλουμένων γλωσσών του Βυζαντίου στη διάρκεια των αιώνων και προχώρησε, πιο εξειδικευμένα με ανάλυση καθηκόντων του ?γραμματιστή? και του ?χαμαιδιδάσκαλου?, με ερμηνεία του τρόπου και των υλικών γραφής (πάπυρος , περγαμηνές, καλάμι , ειδική πλάκα και κονδύλι) και με σχολιασμό του προγράμματος σπουδών (αυστηρότητα, πειθαρχία, σύστημα ποινών για αδικαιολόγητη απουσία μαθητών από το χώρο του σχολείου, διδασκαλία γεωμετρίας, αστρονομίας, ομηρικών επών, μουσικής, ρητορικής, Θουκυδίδη, Ξενοφώντα, Αριστοτέλη και Πλάτωνα). Εντύπωση σημείωσε η απουσία διδασκαλίας της Θεολογίας (συνήθεια που εισήχθη από τη Δύση στα νεότερα χρόνια στην ελλαδική επικράτεια) παρά τη φανατική προσκόλληση των Βυζαντινών σε ζητήματα θρησκείας. Τέλος, επισημάνθηκε η περιορισμένη θέση της γυναίκας στο Βυζάντιο, δεδομένου ότι τα περισσότερα κορίτσια δε στέλνονταν σε σχολείο, αλλά σε περιπτώσεις εύπορων οικογενειών γινόταν χρήση του θεσμού του οικοδιδάσκαλου. Εκτός από τον ιδιώτη ? δάσκαλο και το δάσκαλο της κοινότητας, δεν υπήρχε άλλη πρόβλεψη για κάλυψη τυχόν εκπαιδευτικών αναγκών στη στοιχειώδη εκπαίδευση.

LASKARIDI3 LASKARIDI4