Στην εκδρομή συμμετείχαν 43 μαθήτριες της Γ΄Λυκείου και οι καθηγητές Δημήτρης Αγγελιδάκης, Ειρήνη Γαλάκου, Άννα Γαρυφαλάκη, Πόπη Καπελαρή, Γιώργος Χρυσοβέργης.

Ξεκινήσαμε στις 15 Μαρτίου νύχτα, Κυριακή προς Δευτέρα. Με πολύ κέφι και?τεράστιες βαλίτσες. «Πετάξαμε» στις 4.20΄το πρωί για Πράγα και φτάσαμε στις 6.05΄. Η αρχηγός μας, η Λένκα, μας περίμενε στο αεροδρόμιο. Τα ελληνικά της ήταν πολύ καλά, είχε ζήσει χρόνια στην Ελλάδα, όπως μας είπε, αλλά κάποια στιγμή αποφάσισε να γυρίσει σπίτι. Η πρώτη μας γνωριμία με την Πράγα ξεκίνησε από τη Mala Strana (Το μικρό μέρος). Έπεφτε χιονόνερο, έβγαζε και ήλιο. Τουρτουρίζαμε από το κρύο. Τα φορέσαμε όλα: σκούφους, κασκόλ, γάντια? Περάσαμε την περίφημη γέφυρα του Καρόλου, που ανακαινιζόταν, και φτάσαμε στην Stare Mesto (Παλιά πόλη). Σταθήκαμε, όπως εκατομμύρια τουρίστες πριν από μας, στην πανέμορφη πλατεία του Δημαρχείου με τις εκκλησίες του Αγ. Νικολάου και της Παναγίας του Τιν και περιμέναμε μέχρι να βγουν τα ξύλινα αγαλματάκια των Αποστόλων στο αστρονομικό ρολόι. Περπατήσαμε στην πλατεία Wenceslas, βγάλαμε φωτογραφίες στο μνημείο του Γιαν Πάλαχ, περπατήσαμε την Parizska, το χλιδάτο δρόμο της Πράγας, γεμάτο ακριβά μαγαζιά, εστιατόρια, καφέ?Φάγαμε σε ένα πολύ συμπαθητικό εστιατόριο στην Εβραϊκή Συνοικία. Το ξενοδοχείο που μείναμε ήταν το M?venpick , αλλά δεν μας έμειναν και οι καλύτερες εντυπώσεις από την?(τρόπος του λέγειν) φιλοξενία του. Καθημερινά υποδεχόταν ελληνικά σχολεία, κυρίως από τη βόρεια Ελλάδα.

praga1 praga2

Τη δεύτερη μέρα την αφιερώσαμε στο Hradcany (Το Κάστρο), από τα πιο εντυπωσιακά αξιοθέατα της πόλης. Είδαμε την επιβλητική εκκλησία του Αγίου Βίτου, ένα υπέροχο μουσείο παιχνιδιών, το χρυσό σοκάκι, αλλά και μια αλλαγή φρουράς που θα μας μείνει αξέχαστη, γιατί όσο διαρκούσε η τελετή έπεφτε ένα υπέροχο ήσυχο χιονάκι που έκανε το όλο σκηνικό να μοιάζει παραμυθένιο. Η θέα της πόλης από το κάστρο, με το Μολδάβα και τις γέφυρές του, με τις κεραμιδένιες στέγες και τα μεσαιωνικά κτίρια, είναι κάτι το απερίγραπτο. Χιλιάδες οι φωτογραφίες. Επιφωνήματα θαυμασμού από παντού. Το βράδυ μας περίμενε μια ακόμη ευχάριστη έκπληξη: το «Μαύρο Θέατρο». Ο χώρος γεμάτος από μαθητές, Έλληνες κυρίως.

Την τρίτη μέρα ξεκινήσαμε για τη Δρέσδη. Η ελληνίδα ξεναγός μας μίλησε για την ιστορία της πόλης, για την καταστροφή της στο Β΄Παγκόσμιο πόλεμο από τους Συμμάχους, αλλά και για την ανακατασκευή της παλιάς πόλης, που την μετέτρεψε σε τουριστικό αξιοθέατο, στις όχθες του Έλβα.

Φτάσαμε αισίως στην Πέμπτη. Ήταν η μέρα της κρουαζιέρας στο Μολδάβα. Περάσαμε κάτω από γέφυρες, είδαμε από κοντά καταπληκτικά μπαρόκ κτίρια και το πιο εκκεντρικό κτίριο της Πράγας, το «Φρέντ & Τζίντζερ», το κτίριο που χορεύει. Ο καιρός είχε βελτιωθεί, η μέρα ήταν υπέροχη. Ανεβήκαμε με τον ανελκυστήρα στον εξώστη του αστρονομικού ρολογιού για να απολαύσουμε τη θέα στην πλατεία. Μετά, ελεύθερος χρόνος για την τελευταία βόλτα, για ψώνια, για καφέ και πρόχειρο φαγητό. Ένα όμορφο μικρό παζάρι στη Stare Mesto, όμορφα καφέ και εστιατόρια, με καλές τιμές και καλή εξυπηρέτηση. Πόλη καθαρή, περιποιημένη, ζωντανό μουσείο αρχιτεκτονικών ρυθμών.

Την Παρασκευή το πρωί αποχαιρετήσαμε τη «Magica Praha» και ξεκινήσαμε για την τελευταία μας εκδρομή στο Κάρλοβι Βάρι, μια πανέμορφη λουτρόπολη. Μας φέρθηκαν πολύ φιλόξενα σ? ένα γραφικό εστιατόριο της πόλης, όπου γευματίσαμε, ήπιαμε ιαματικό νερό από τις πηγές της, βγάλαμε μια ακόμη ομαδική αναμνηστική φωτογραφία και επιβιβαστήκαμε στο πούλμαν. Άφιξη στο αεροδρόμιο της Πράγας. Αποχαιρετήσαμε το Φραγκίσκο, τον οδηγό μας και τη Λένκα, την αρχηγό μας, που έδωσε στα κορίτσια μια συμβουλή: αν είδαν κάτι καλό στη πατρίδα της, να προσπαθήσουν το «μεταφέρουν» και να το εφαρμόσουν στη δικιά τους!!!

Άννα Γαρυφαλάκη

praga3