Το Σχολείο πραγματοποίησε μια σειρά από εκπαιδευτικές επισκέψεις και δραστηριότητες στα πλαίσια των σχολικών περιπάτων.

Το μήνα Οκτώβριο του 2007 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης, όπου οι μαθήτριες εκτός από την ξενάγηση, παρακολούθησαν και την διαδικασία μεταφοράς των αρχαίων στο νέο μουσείο της Ακρόπολης.

Το μήνα Δεκέμβριο του 2007 οι μαθήτριες της Α' Λυκείου πραγματοποίησαν επίσκεψη στην Βιβλιοθήκη Λασκαρίδη, και ξεναγήθηκαν σε έκθεση ζωγραφικής. Επίσης οι μαθήτριες της Θετικής Κατεύθυνσης της Γ' Λυκείου πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Ινστιτούτο Παστέρ.

Το μήνα Ιανουάριο του 2008 οι μαθήτριες μαζί με τους συνοδούς καθηγητές επισκέφθηκαν το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, και παρακολούθησαν το κονσέρτο "Το πιάνο έτσι κι αλλιώς..." από την Καμεράτα - Ορχήστρα φίλων της Μουσικής υπό τη μουσική διεύθυνση του Αλέξανδρου Μυράτ.

Το μήνα Φεβρουάριο του 2008 οι μαθήτριες παρακολούθησαν στο Ψηφιακό Πλανητάριο την παράσταση "Κοσμική Οδύσσεια", που είχε ως θέμα την εξέλιξη των γνώσεων του ανθρώπου για το διάστημα. Το μήνα Μάρτιο του 2008 οι μαθήτριες της Α' Λυκείου πραγματοποίησαν επίσκεψη στο πρόσφατα ανακαινισμένο Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά.