Το μήνα Οκτώβριο του 2003, μια ομάδα μαθητριών της Α΄ Λυκείου επισκέφθηκε το Βυζαντινό Μουσείο που παρουσίαζε μία έκθεση αφιερωμένη στον ποιητή Γιάννη Ρίτσο , με τίτλο «ο εικαστικός Ρίτσος». Μία άλλη ομάδα επισκέφθηκε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δραπετσώνας, όπου, με τη βοήθεια των υπευθύνων, ασχολήθηκε με περιβαλλοντικές δραστηριότητες. Η Β΄ Λυκείου ξεναγήθηκε στο θέατρο του Διονύσου. Για τις μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου είχαν προγραμματιστεί δύο διαφορετικές επισκέψεις, η μία στο ραδιοφωνικό σταθμό Σκάϊ και η δεύτερη στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης.

Το μήνα Νοέμβριο του 2003, μία ομάδα μαθητριών της Α΄ Λυκείου ξεναγήθηκε από καθηγήτριες του Σχολείου στο Μουσείο Μπενάκη, στην ενότητα «Ιστορικά Κειμήλια», αφού προηγουμένως παρακολούθησε στο σχολείο σχετική βιντεοκασέτα και διαφάνειες. Μια δεύτερη ομάδα φιλοξενήθηκε στην Ιαπωνική Πρεσβεία, όπου είχε την ευκαιρία να έρθει σε επαφή, μέσα από την προβολή ταινίας, αλλά και μετά από συζήτηση που ακολούθησε με μέλη της Πρεσβείας, τόσο με τη χώρα όσο και με τον πολιτισμό της. Η Β΄ Λυκείου επισκέφθηκε τα «Ελληνικά Πετρέλαια», στην περιοχή του Σκαραμαγκά. Οι υπεύθυνοι πρόσφεραν στις μαθήτριες πληροφορίες για τον τρόπο λειτουργίας των διυλιστηρίων, καθώς και φιλοξενία. Η Γ΄ Λυκείου γνώρισε το Ελληνικό Κοινοβούλιο, μέσα από το σχετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, και παρακολούθησε συνεδρίαση της Βουλής. Το Σχολείο πραγματοποίησε μια σειρά από εκπαιδευτικές επισκέψεις και δραστηριότητες στα πλαίσια των σχολικών περιπάτων.

Το μήνα Ιανουάριο του 2004 οι μαθήτριες της θετικής κατεύθυνσης της Γ΄ Λυκείου ξεναγήθηκαν στο Ανθρωπολογικό Μουσείο της Ιατρικής Σχολής Αθηνών. Οι μαθήτριες της Τεχνολογικής κατεύθυνσης της Β΄ και Γ΄ Λυκείου επισκέφθηκαν το Μουσείο του Ο.Τ.Ε., όπου τους παρουσίασαν την εξέλιξη των μέσων επικοινωνίας. Η Α΄ Λυκείου ξεναγήθηκε στο Μουσείο Κοσμήματος Ηλία Λαλαούνη. Μια ομάδα μαθητριών της Β΄ Λυκείου επισκέφθηκε το Μουσείο Μπενάκη, και ξεναγήθηκε από καθηγήτριες του σχολείου στην ενότητα «Ζωγραφικά». Οι υπόλοιπες μαθήτριες της Β΄ Λυκείου επισκέφθηκαν τη Στοά του Βιβλίου και συζήτησαν με τη συγγραφέα Λότη Πέτροβιτς - Ανδρουτσοπούλου. Οι μαθήτριες της θεωρητικής κατεύθυνσης της Γ΄ Λυκείου φιλοξενήθηκαν στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, όπου τους παρουσίασαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα , με τίτλο «Μαρτυρίες: Μεταξύ μυθοπλασίας και πραγματικότητας». Η έκθεση περιλάμβανε έργα σύγχρονων καλλιτεχνών, που τα θέματά τους σχετίζονταν με τη σύγχρονη πολιτική, οικονομική και κοινωνική πραγματικότητα.

Το μήνα Φεβρουάριο του 2004 οι μαθήτριες παρακολούθησαν στο Ψηφιακό Πλανητάριο την παράσταση "Κοσμική Οδύσσεια", που είχε ως θέμα την εξέλιξη των γνώσεων του ανθρώπου για το διάστημα.