Στο πλαίσιο του Άξονα 1 της Αξιολόγησης Εκπαιδευτικού Έργου Σχολικών Μονάδων (Εφαρμογή καινοτόμων διδακτικών πρακτικών) και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, την Τρίτη 19 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή του Α5 τμήματος του σχολείου μας εργαστήριο επιτελεστικής ποίησης (performance poetry).
Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε από την κα Γεωργία Βεληβασάκη, ποιήτρια-performer και διδάσκουσα στο Διιδρυματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Δημιουργική Γραφή» του Παν. Δυτικής Μακεδονίας. Την πρώτη ώρα οι μαθήτριες μυήθηκαν θεωρητικά στα μυστικά της επιτελεστικής ποίησης, ενώ τη δεύτερη ώρα συνέγραψαν ποιήματα, ασκήθηκαν στην εκφορά του λόγου και τέλος δημιούργησαν μια ζωντανή performance.
Πέντε φιλόλογοι του σχολείου μας παρακολούθησαν το εργαστήριο προκειμένου να ενημερωθούν για τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να ενσωματωθεί η μέθοδος της Επιτελεστικής Ποίησης σε διδακτικά αντικείμενα.

poetry-1

poetry-2