Στο πλαίσιο των νέων Προγραμμάτων Σπουδών, των νέων θεσμών του Μέντορα και του Ενδοσχολικού συντονιστή και της Παράλληλης στήριξης την Τετάρτη 1/11/2023 τη 2η και την 3η διδακτική ώρα πραγματοποιήθηκε το μάθημα της Λογοτεχνίας στο τμήμα Β2 με εφαρμογή νέων μεθόδων διδασκαλίας. Υλοποιήθηκε η μέθοδος της «συνδιδασκαλίας» από τη Σύμβουλο Φιλολόγων Πειραιά κ. Χρυσάνθη Κουμπάρου και τη φιλόλογο του τμήματος κ. Μαρία Παναγωτοπούλου. Το μάθημα παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί από το σχολείο μας αλλά και άλλα Γυμνάσια και Λύκεια του Πειραιά (ετεροπαρατήρηση). Την 4η διδακτική ώρα οι καθηγητές που παρακολούθησαν τη διδασκαλία συμμετείχαν με τα σχόλιά τους σε δημιουργικό διάλογο κατά τον οποίο αναλύθηκαν όλα τα σημεία των νέων Προγραμμάτων Σπουδών. Κατά γενική ομολογία το πρόγραμμα αυτό στέφθηκε από μεγάλη επιτυχία, αφού τόσο οι μαθήτριες του τμήματος εξέφρασαν την ευχαρίστησή τους για την όλη διαδικασία όσο και οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν εξεδήλωσαν την επιθυμία να γίνουν και άλλες παρόμοιες εκδηλώσεις.

sindidaskalia-1

sindidaskalia-2