Την Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2022, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Internet Safety Day), οι μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν διαδικτυακή ενημέρωση σχετικά με τις επισφαλείς διαδικτυακές συμπεριφορές, την οποία διοργάνωσε η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας.
Η θεματολογία που αναπτύχθηκε αναφορικά με την πλοήγηση των παιδιών στο διαδίκτυο, ήταν η πρόληψη και αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες, οι παγίδες που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης, ο διαδικτυακός σεξουαλικός εξαναγκασμός και εκβιασμός, ο εθισμός στο διαδίκτυο και το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού.
Οι μαθήτριες έμειναν ιδιαίτερα ικανοποιημένες από την θεματολογία και την παρουσίαση από τους εξειδικευμένους επιστήμονες.
Την παρακολούθηση της ημερίδας συντόνισε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Αγγελιδάκης Δημήτριος (Πληροφορικής).

HMERIDA DIADIKTYOY2

HMERIDA DIADIKTYOY1