oka 5 6 2020Την Παρασκευή 5 Ιουνίου, στο πλαίσιο της δραστηριότητας της Ομάδας Κοινωνικής Αλληλεγγύης, καθηγητές και μαθήτριες του Ραλλείου Λυκείου παρέδωσαν στους υπεύθυνους της «Αλληλεγγύης Πειραιά», ρούχα, υποδήματα, βιβλία, παιχνίδια που είχαν συγκεντρωθεί -πριν το κλείσιμο του σχολείου- από προσφορές των οικογενειών των μαθητριών και από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Η «Αλληλεγγύη Πειραιά» είναι μια οργάνωση που συμβάλει στην αντιμετώπιση των βασικών αναγκών ανέργων, απόρων και αστέγων συμπολιτών μας. Οι υπεύθυνοι της Αλληλεγγύης παρέλαβαν τις προσφορές και ευχαρίστησαν τις μαθήτριες και τους εκπαιδευτικούς για την συνεχή υποστήριξη των δραστηριοτήτων τους.

Την δραστηριότητα συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί Γιώργος Κατωπόδης (Βιολόγος) και Λαμπρινή Μάμαλη (Θεολόγος).

Συνεχίζουμε τις δραστηριότητες, συγκεντρώνουμε όλο το χρόνο:

• τρόφιμα,
  • ρούχα και υποδήματα,
  • φάρμακα,
  • είδη ατομικής υγιεινής,
  • παιδικά παιχνίδια, βιβλία, γραφική ύλη και
  • χρήματα είτε για συγκεκριμένα άτομα είτε για φορείς που δραστηριοποιούνται στην προσφορά υπηρεσιών σε συνανθρώπους μας.

Συγκεντρώνουμε-ανακυκλώνουμε για την αγορά αναπηρικού αμαξιδίου.

• Πλαστικά πώματα (καπάκια).
  • Χαρτί για ανακύκλωση (βιβλία, φωτοτυπικό χαρτί κλπ)

Η Ομάδα Κοινωνικής Αλληλεγγύης του Ραλλείου Λυκείου.