Με μεγάλη μας χαρά και υπερηφάνεια παραδώσαμε σήμερα 10/12/2018 στην Ανακύκλωση ΑΕ 975 κιλά μη λειτουργικών οικιακών ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών αλλά και τους παλιούς υπολογιστές του σχολείου μας. Η συλλογή των συσκευών ξεκίνησε το σχολικό έτος 2016-17 από την Ομάδα Δράσης για την Κλιματική Αλλαγή στο πλαίσιο του παγκόσμιου πιλοτικού προγράμματος των Συνεργαζομένων σχολείων με την UNESCO “Today for Tomorrow: Coordinating and Implementing the Global Action Programme on Education for Sustainable Development” και συνεχίζεται μέχρι σήμερα στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+KA2 Climate Change Ready/ CCR και Routes to Outdoor Oriented Teaching and Sustainability/ ROOTS. Η παράδοση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Μείωσης των Αποβλήτων. Τη δράση οργάνωσαν και συντόνισαν οι ομάδες μαθητριών και οι Συντονίστριες των δύο Ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+KA2 του σχολείου μας CCR και ROOTS, Χ. Κανελετοπούλου και Κ. Χριστοδούλου αντίστοιχα.

recycle 2018 1    recycle 2018 2