ep xatzikiriakio 2018Την Τετάρτη 25 Απριλίου 2018, αντιπροσωπεία 17 μαθητών του σχολείου μας επισκέφτηκε το Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα Παιδικής Προστασίας στον Πειραιά που φιλοξενεί κορίτσια από 6 ετών προερχόμενα από οικογένειες με σοβαρά κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα, προσφέροντας εκτός από στέγη, φροντίδα και συναισθηματική υποστήριξη, εξαιρετικές εκπαιδευτικές δυνατότητες και τα απαραίτητα εφόδια για την πρόοδό τους ως ενήλικες σε μια σύγχρονη κοινωνία.

Η επίσκεψη προγραμματίστηκε από τον εκπαιδευτικό κο Δ. Χαλικιά (Οικονομολόγο) στο πλαίσιο του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας της Α τάξης. Οι εργαζόμενοι μας υποδέχτηκαν στο χώρο σίτισης του Ιδρύματος και μας έκαναν μια σύντομη παρουσίαση της ιστορίας του, των δράσεων του αλλά και των δυσκολιών που αυτό αντιμετωπίζει (λόγω της οικονομικής κρίσης). Μετά την πρώτη γνωριμία με τους υπεύθυνους, οι μαθήτριες γνώρισαν μεγάλο αριθμό των παιδιών που φιλοξενούνται στο χώρο. Συζήτησαν και έπαιξαν μαζί τους για πολύ ώρα. Κατά την αναχώρηση από το Ίδρυμα η αντιπροσωπεία του σχολείου μας παρέδωσε στους υπεύθυνους παιχνίδια, τρόφιμα, ρούχα και μια μικρή συμβολική χρηματική προσφορά.