Την Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2018 οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο σχολείο την παράσταση της Αντιγόνης του Σοφοκλή, από τη θεατρική ομάδα «Χ-αίρεται». Τα σχόλια μετά το τέλος της παράστασης ήταν ομολογουμένως κάτι περισσότερο από θετικά. Το πολύ έντονο βίωμα που διαμορφώθηκε από την εναργή σκηνοθεσία και την εξαιρετική ερμηνεία των τεσσάρων ηθοποιών θα συνοδεύει τις μαθήτριες σ’ όλο το Β΄ τετράμηνο, κατά το οποίο και θα διδαχθούν την ομώνυμη τραγωδία. Ευχαριστούμε πολύ όλους τους συντελεστές της παράστασης, οι οποίοι, εκτός της καταπληκτικής παράστασης που μας προσέφεραν, αφιέρωσαν αρκετό χρόνο για να συζητήσουν μαζί μας φωτίζοντας τις αθέατες πτυχές του θεάτρου.

Συντονιστές καθηγητές: Μαρία Παναγιωτοπούλου, Δημήτρης Χριστόπουλος

theatro antigoni 2018