Την Τρίτη 28/2/2017, οι κυρίες Ευαγγελία Παπακωνσταντίνου (Ιατρός Δερματολόγος Αφροδισιολόγος) και η μαία Ανθή Γαβρίλη, από την Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας της Περιφερειακής Ενότητας Πειραιά, μίλησαν στις μαθήτριες της Α? τάξης για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα στο αμφιθέατρο του σχολείου μας. Πριν την έναρξη των ομιλιών οι μαθήτριες συμπλήρωσαν ένα αρχικό ερωτηματολόγιο για να διαπιστωθεί ο βαθμός γνώσης ορισμένων νοσημάτων. Από το ερωτηματολόγιο αυτό προέκυψε πολύ ψηλό ποσοστό μαθητριών που γνώριζαν ήδη αρκετά πράγματα για τα νοσήματα αυτά. Στη συνέχεια των ομιλιών έγινε πλούσιος διάλογος και στο τέλος οι μαθήτριες συμπλήρωσαν ένα δεύτερο ερωτηματολόγιο.

seksoualikws metadidomena noshmata 2017 1     seksoualikws metadidomena noshmata 2017 2