Ψάχνουμε επίθετα για να περιγράψουμε τη χτεσινή συναυλία του φωνητικού συνόλου Libro C' Oro, στο σχολείο μας. Σχεδόν κατάμεστη η αίθουσα, με παρουσία των περισσότερων καθηγητών του σχολείου, αλλά επίσης πολλών αφυπηρετησάντων, γονέων, λίγων μαθητριών (ας όψονται τα διαβάσματα....). Ήταν μια γλυκιά, νοσταλγική βραδιά, αναδρομή στα ωραιότερα τραγούδια του πολύ σημαντικού συνθέτη μας Γιάννη Μαρκόπουλου. Όλα τα εμβληματικά τραγούδια της δεκαετίας του 70 αλλά και επόμενων δεκαετιών, όπως τα Μαλαματένια Λόγια, Τα λόγια και τα χρόνια, Χίλια μύρια κύματα, Οι οχτροί, Η φάμπρικα, Μιλώ για τα παιδιά μου, Πόσα χρόνια δίσεκτα, Παραπονεμένα λόγια, Η μάνα του Αλέξανδρου, κα. ακούστηκαν και τα απολαύσαμε. Τραγούδησαν εκπληκτικά (φυσικά) η χορωδία-φωνητικό σύνολο Libro C' Oro υπό την διδασκαλία της Ανθής Γουρουντή, με τους σολίστες Κλεοπάτρα Παπαχειμώνα, Ροβέρτο Σαμοΐλη και Στράτο Καραγιάννη, η Δάφνη Ζουρνατζή, ο εξαίρετος Γιώργος Ν. Ζερβάκης και ο μεγάλος τραγουδιστής, Λάκης Χαλκιάς, όλοι αφιλοκερδώς. Στο πιάνο ο Μάριος Καζάς. Το σχολείο μας στη συνέχεια βράβευσε με αναμνηστική πλακέτα τον Κώστα Γεωργουσόπουλο (Κ.Χ. Μύρη) ο οποίος υπηρέτησε λίγο πριν τη Χούντα στο σχολείο μας. Μικρή αναφορά στο έργο του έκανε η καθηγήτριά μας Αναστασία Κεσκεσιάδου, ενώ ο ίδιος μας μετέφερε νοερά στις προ Χούντας εποχές ποιητικής και μουσικής δημιουργίας. Αναμνηστικές πλακέτες δόθηκαν επίσης στην Ανθή Γουρουντή και στον συνθέτη Γιάννη Μαρκόπουλο, μέσω του Λ.Χαλκιά, αφού ο ίδιος λόγω ατυχήματος δεν παραβρέθηκε, έστειλε όμως μήνυμα για τη συναυλία. Παρόντες ο Διευθυντής Δ.Ε. Πειραιά κ. Ν. Μουμούρης, ο π. Βουλευτής Πειραιά Δ. Καρύδης, ο διευθυντής του Ραλλείου Γυμνασίου κ.Θ. Μαραγκόζογλου, η Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης του Σχολείου μας κ. Χ. Κουμπάρου κα.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους συντελεστές της εξαίρετης αυτής πολιτιστικής εκδήλωσης και ιδιαίτερα την Ανθή Γουρουντή και τους εξαίρετους τραγουδιστές (εν οις και τους χορωδούς).

Libro COro 2017 6    Libro COro 2017 5
 Libro COro 2017 4    Libro COro 2017 3