Μυσταγωγία είναι η λέξη που περιγράφει την εκδήλωση για τα 100 χρόνια από τη γέννηση του ποιητή Τάκη Σινόπουλου, στο πλαίσιο των εορτασμών για τα 160 χρόνια του σχολείου μας. Η εκδήλωσε έλαβε χώρα στο αμφιθέατρο του σχολείου το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου. Ο φιλόλογος-λογοτέχνης Δημήτρης Χριστόπουλος επιμελήθηκε το πρόγραμμα της εκδήλωσης, η φιλόλογος-θεατρολόγος Μαίρη Παναγιωτοπούλου τη δραματοποίηση των ποιημάτων τα οποία απέδωσε η θεατρική ομάδα, ενώ την κύρια εισήγηση για τον Σινόπουλο έκανε ο επίσης ποιητής Ξάνθος Μαϊντάς (Επίκουρος Καθηγητής Φυσικής στο ΕΚΠΑ και πρόεδρος του Ιδρύματος Τάκης Σινόπουλος). Ποιήματα διάβασαν οι μαθήτριες -μέλη της θεατρικής ομάδας, ο κ. Μαϊντάς και η ηθοποιός Σοφία Μάνεση ενώ ο Διευθυντής κ. Καλαϊτζίδης ερμήνευσε το τραγούδι "Μιλώ" σε ποίηση Μανόλη Αναγνωστάκη και μουσική Μίκη Θεοδωράκη.

Ήταν μια υπέροχη βραδιά, ήρεμη, απολαυστική, γεμάτη ποίηση και ομορφιά.

Αφίσα

sinopoulos 11 2 2017 3    sinopoulos 11 2 2017 4