waldorf posterΤην Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2016, το Ράλλειο ΓΕΛ Θηλέων Πειραιά διοργάνωσε εκδήλωση-ομιλία του κ. Pasi Salmela, καθηγητή του Rudolf Steiner School του Ελσίνκι, προσκεκλημένου του διευθυντή του σχολείου Δρ Δ. Καλαιτζίδη. Τα σχολεία Rudolf Steiner, γνωστά και ως Waldorf Schools, είναι σχολεία με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά όπως η συλλογική διοίκησή τους από τους διδάσκοντες, οι πρωτοποριακές διδακτικές μέθοδοι και η γενικότερη φιλοσοφία που διέπει τη λειτουργία τους. Η ομιλία του κ. Salmela εστιάστηκε ακριβώς σε αυτά τα χαρακτηριστικά, στον τρόπο λειτουργίας και στη θέση του σχολείου μέσα στο φιλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα. Μετά το τέλος της ομιλίας, ο κ. Salmela απάντησε στις ποικίλες ερωτήσεις που διατυπώθηκαν από τους παρευρισκομένους οι οποίες οδήγησαν σε μια πολύ εποικοδομητική συζήτηση. Η ομιλία έγινε στα αγγλικά, με ταυτόχρονη μετάφραση προς τα ελληνικά από την καθηγήτρια Αγγλικής του σχολείου μας κα Κ. Χριστοδούλου.

Η εκδήλωση έγινε σε συνεργασία με την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και με τη Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας κ. Χρυσάνθη Κουμπάρου.