end bia 2016Την Τετάρτη 30 Μαρτίου 2016 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση με θέμα: "Θεωρητική Εισήγηση και Βιωματικό Εργαστήρι με θέμα τον Σχολικό Εκφοβισμό" (Bullying) με προσκεκλημένη ομιλήτρια την Ψυχολόγο--Ψυχοθεραπεύτρια κα Κ. Μπούσια, συνεργάτιδα της Μονάδας Εφηβικής Υγείας του Νοσοκομείου Παίδων Π. και Α. Κυριακού. Οι μαθήτριες της Α? τάξης παρακολούθησαν βιωματικό εργαστήριο με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση για το θέμα του "bullying", δηλαδή του εκφοβισμού στα διάφορα κοινωνικά περιβάλλοντα του ανθρώπου (σχολείο, εργασία, μέσα κοινωνικής δικτύωσης), που απασχολεί ιδιαίτερα στις μέρες μας.

Το εργαστήριο περιελάμβανε τρία μέρη. Το πρώτο μέρος στόχευε στην θεωρητική ενημέρωση (ορισμοί, περιγραφή, στοιχεία) των μαθητριών ενώ το δεύτερο μέρος επεδίωκε την ευαισθητοποίησή τους με βιωματική άσκηση για αυτό το πολύ σημαντικό θέμα , ειδικά στην εφηβεία. Τέλος, στο τρίτο και τελευταίο μέρος, η ομιλήτρια, ξεκινώντας από μια αντιπροσωπευτική ομάδα συζήτησης που αργότερα διευρύνθηκε, αντάλλαξε πολλές απόψεις με τις μαθήτριες και έδωσε απαντήσεις στα ερωτήματά τους, προκειμένου να γίνει καλύτερη επεξεργασία του υλικού. Η ίδια εντυπωσιάστηκε από την διατύπωση εμπεριστατωμένων απόψεων και τις γνώσεις πολλών μαθητριών.

Την εκδήλωση οργάνωσε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Μαγδαληνή Κοκκαλιάρη (Μαθηματικός), σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς Νίκο Παναγιωτόπουλο (Κοινωνιολόγο) και Παρασκευή Πλούμη (Φιλόλογο) και τίμησε με την παρουσία της η Σύμβουλος Π.Ε. του σχολείου μας, Δρ Χρυσάνθη Κουμπάρου.