ΤΟ ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ και

Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ

με τη συνεργασία και συμμετοχή της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, των Σχολικών Συμβούλων κλ. ΠΕ04 της ΔΔΕ Πειραιά και του ΕΚΦΕ Πειραιά -Καλλίπολης διοργάνωσε στις 12 και 13 Φεβρουαρίου 2016 την 10η Διημερίδα Βιολογίας με τίτλο:

«Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία»

Η διημερίδα πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων της Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά ο «Άγιος Παύλος». Την έναρξη των εργασιών πραγματοποίησε ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Το πρόγραμμα της Παρασκευής περιελάμβανε συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με θέμα «Βιολογία και Ηθική στον 21ο αιώνα» κατά την οποία οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θέσουν τις ερωτήσεις τους στους επιστήμονες. Το Σάββατο μαθητές και καθηγητές παρακολούθησαν εισηγήσεις για σύγχρονα ζητήματα της Βιολογίας (Έρευνα για την ανάπτυξη φαρμάκων και την εφαρμογή της στην καθημερινότητα, η σιωπηλή δύναμη των φυτών, η γενετική ποικιλότητα).

Καινοτομία αποτέλεσε το βιωματικό εργαστήριο "Πέφτει η νύχτα στο... Ράλλειο" το μεσημέρι του Σαββάτου στο οποίο έλαβαν μέρος 50 μαθητές από διάφορα σχολεία της ευρύτερης περιοχής του Πειραιά. Πρόκειται για ένα εργαστήριο-παιχνίδι μυστηρίου, γρίφων και δεξιοτήτων που διοργάνωσαν νέοι Βιολόγοι μέλη της ΠΕΒ.

Η διημερίδα τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Αφίσα Διημερίδας

Πρόγραμμα Διημερίδας

Παρουσίαση εισηγήσεων

Αίτηση Συμμετοχής

Στιγμιότυπα από τη διημερίδα

Υλικό παρουσιάσεων

Ομιλητής/τριαΠαρουσίαση
Τάκης Βιδάλης, Δρ. Νομικής, Επιστημονικός συνεργάτης Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής. «Όταν "πειράζουμε" τη ζωή: η βιοηθική και τα ανθρώπινα δικαιώματα»
Χάρης Καζλαρής, PhD, Κλινικός Εμβρυολόγος, Λέκτορας Εμβρυολογίας. «Βιοηθικά ζητήματα στην ιατρικώς υποβοηθούμενη αναπαραγωγή»
Θεοχάρης Παταργιάς, Ομότιμος καθηγητής Βιολογίας - Γενετικής, Τμήμα Βιολογίας ΕΚΠΑ, πρώην μέλος της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής.» «Βιοηθική και γενετικές εξετάσεις»

Ζαχαρίας Σκούρας, Καθηγητής, Τομέας Γενετικής, Ανάπτυξης και Μοριακής Βιολογίας, τμήμα Βιολογίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

«Βιοηθική - Η διαχείριση και τα όρια των εφαρμογών της Βιοτεχνολογίας»
Φωτεινή Τζαβέλλα, Λέκτορας στην Κοινωνιολογία της Υγείας, Τμήμα Νοσηλευτικής, Σχολή Επιστημών Ανθρώπινης Κίνησης και Ποιότητας Ζωής, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου. «Φάρμακο, έρευνα και δεοντολογία σε περίοδο κρίσης»
Ανδρέας Ρούσσης, Επίκουρος Καθηγητής Μοριακής Φυσιολογίας Φυτών, Τμήμα Βιολογίας ΕΚΠΑ. «Η σιωπηλή δύναμη των φυτών»
Δρ. Αντιγόνη Δήμα, Ερευνήτρια Γενετικής Ανθρώπου ΕΚΕΒΕ Αλέξανδρος Φλέμινγκ, Βραβευθείσα με το βραβείο L?Or?al - UNESCO 2015 για τις Γυναίκες στην Επιστήμη. «Ιατρική Ακριβειας (Precision Medicine): Ξεκλειδώνοντας τα μυστικά της γενετικής ποικιλομορφίας»