biblioparousiasi 2016 2Σε μια εξόχως συγκινητική και καλλιτεχνική βραδιά εξελίχθηκε η παρουσίαση του βιβλίου-συλλογής διηγημάτων «Δημόσιες Ιστορίες», του καθηγητή μας (φιλολόγου) Δημήτρη Χριστόπουλου. Η εκδήλωση έγινε στη Δημοτική Πινακοθήκη του Πειραιά, χτες βράδυ, Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2016.

Στην εκδήλωση μίλησαν, ο Διευθυντής του σχολείου κ. Δημήτρης Καλαϊτζίδης, η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων κα Χρυσάνθη Κουμπάρου, ο καθηγητής μαθηματικών του σχολείου μας κ. Σταύρος Δροσάκης, η κ. Μαίρη Παναγιωτοπούλου καθηγήτρια-φιλόλογος του σχολείου μας και φυσικά ο ίδιος ο συγγραφέας Δημήτρης Χριστόπουλος.

Όμως η μεγάλη έκπληξη, ήταν η παρουσία των μαθητριών μας Αφροδίτης Εξερτζή και των αδελφών Αναστασίας, Ειρήνης και Φιλοθέης Αρμενάκη. Οι τέσσερις μαθήτριες έδωσαν χρώμα και συγκίνηση απαγγέλλοντας τα κείμενα του Δημήτρη Χριστόπουλου (Αφροδίτη, Ειρήνη και Φιλοθέη) και καλύπτοντας με υπέροχη μουσική του Ερίκ Σατί, την εκδήλωση. Πραγματικό ρίγος συγκίνησης αισθάνθηκαν οι σχετικά λίγοι τυχεροί που παραβρέθηκαν στην βιβλιοπαρουσίαση.

Χαρήκαμε και απολαύσαμε μια υπέροχη εκδήλωση και συγχαίρουμε όλους όσους συνέβαλαν στο εξαίρετο αποτέλεσμα.

Στον κ Χριστόπουλο ευχόμαστε υγεία και έμπνευση.

biblioparousiasi 2016 3    Vivlioparousiasi 2016
 biblioparousiasi 2016 4    biblioparousiasi 2016 1