aeiforo sxoleio 11 2015Την Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2015 υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας δώδεκα καθηγήτριες και καθηγητές από σχολεία της Ρουμανίας, της Πολωνίας και της Ισλανδίας. Η καθηγήτρια Αγγλικής κα Κατερίνα Χριστοδούλου τους ενημέρωσε λεπτομερώς για τις δράσεις του σχολείου από το 2011 στο πλαίσιο του Αειφόρου Σχολείου με τους Δείκτες Αειφόρου Σχολείου. Επίσης, η μαθήτρια της Γ τάξης Έλλη Αναστασάκου παρουσίασε το περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Ανακυκλώνω και Δημιουργώ», πρόγραμμα επαναχρησιμοποίησης ανακυκλώσιμων υλικών και μετατροπής τους σε διακοσμητικά αντικείμενα, ενώ η μαθήτρια της Γ τάξης Κατερίνα Μαντουβάλου ενημέρωσε τους εκπαιδευτικούς για το ταξίδι της Okayama της Ιαπωνίας το Νοέμβριο του 2014 προκειμένου να συμμετάσχει στην Παγκόσμια Διάσκεψη της UNESCO για την Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη.

Τις παρουσιάσεις παρακολούθησαν επίσης οι δώδεκα μαθήτριες-σύνεδροι του σχολείου μας που θα λάβουν μέρος στο ΙΣΤ Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Αττικής ASP-net UNESCO με θέμα «Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη» που θα διεξαχθεί στο Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού τον Φεβρουάριο του 2016.

Αν εξαιρέσουμε το κτήριο, οι ξένοι εκπαιδευτικοί έμειναν εντυπωσιασμένοι από την μεγάλη εκπαιδευτική, περιβαλλοντική και πολιτιστική δραστηριότητα του σχολείου μας.