stres kathigitonTη Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014, από τις 15.00 έως τις 17.30, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε σεμινάριο Ενδοσχολικής Επιμόρφωσης «Το Επαγγελματικό Στρες των Καθηγητών» με ομιλήτριες την κα Βάσια Ιωσηφίδου Ψυχολόγο, ΒΑ, ΜSc και την κα Αύρα Βαζαίου, Ψυχολόγο, ΒΑ, ΜSc.

Το σεμινάριο παρακολούθησαν 22 εκπαιδευτικοί των συνεργαζομένων σχολείων. Οι ομιλήτριες και συντονίστριες των βιωματικών δραστηριοτήτων, προσέγγισαν το θέμα του επαγγελματικού στρες των καθηγητών από διάφορες πλευρές και με διαφορετική μεθοδολογία. Έγινε ευρεία ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των συμμετεχόντων, το κλίμα ήταν ιδιαίτερα φιλικό, ενώ οι ομάδες εργασίας δούλεψαν πολύ αποτελεσματικά. Ανάμεσα στα ωφέλιμα που αποκόμισαν οι συμμετέχοντες είναι ασφαλώς και μια αποτελεσματική πρόταση-τεχνική αντιμετώπισης του άγχους, ειδικά των εκπαιδευτικών.

Το σεμινάριο αυτό είναι το πρώτο μιας σειράς με ποικίλη θεματολογία που θα γίνουν σε τρία σχολεία, το Ράλλειο Γενικό Λύκειο Θηλέων Πειραιά, το 1ο ΓΕΛ Πειραιά και το ΓΕΛ Καλλίπολης Πειραιά μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς, στο πλαίσιο μιας οριζόντιας σχολικής επιμορφωτικής συνεργασίας.