1-IMAG2109Την Τετάρτη 15 Οκτωβρίου 2014, στις 6.15 μμ, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Ραλλείου Γενικού Λυκείου, μέσα σε ένα μεγάλο ακροατήριο πραγματοποιήθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία η πρώτη κοινή εκδήλωση των Συλλόγων, Διδασκόντων και Γονέων-Κηδεμόνων του σχολείου μας, με θέμα «Ψυχοσυναισθηματική Ανάπτυξη του Εφήβου: Σχέσεις Γονέων- Εφήβων». Ομιλήτρια η Ψυχολόγος και Κλινική Νευροψυχολόγος, κα Τζένη Παπαχριστοπούλου. Στην εισήγησή της η ομιλήτρια παρουσίασε όλες τις αλλαγές στη σωματική και ψυχική κατάσταση των εφήβων και ανέλυσε με τον πιο κατανοητό τρόπο όλες τις ενέργειες που πρέπει να κάνουν οι γονείς για να βοηθήσουν τα παιδιά τους να περάσουν από την εφηβεία στην ενηλικίωση. Η εισήγηση αποτέλεσε το ερέθισμα για να τεθούν, τέλος, ερωτήσεις από τους παρευρισκομένους σχετικά με άλλα ειδικότερα θέματα. Την εκδήλωση χαιρέτησαν ο Διευθυντής του σχολείου, Δημήτριος Καλαϊτζίδης και ο Πρόεδρος Γονέων και Κηδεμόνων, Ιωάννης Παναγιωτόπουλος.

Η επόμενη εκδήλωση έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη 19 Νοεμβρίου 2014 και το θέμα της αναφέρεται στην κατάχρηση του ΙΝΤΕΡΝΕΤ.