Στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας, στις 24 Μαρτίου 2014, πραγματοποιήθηκε η γιορτή μας, που παρουσίασε ένα πρωτότυπο αφιέρωμα στην Επανάσταση του 1821. Δύο μαθήτριες, Παναγιώτα Γυδάκου και Ελευθερία Κόλλια, παρουσίασαν ένα θεατρικό δρώμενο, μέσα από το οποίο εκφράστηκαν με χιούμορ δύο διαφορετικές οπτικές, παραδοσιακή και σύγχρονη, για το περιεχόμενο της επετείου.

Η γιορτή υποστηριζόταν από προβολή παρουσίασης (ppt), αποσπάσματος κινηματογραφικής ταινίας και ηρωικού «Καραγκιόζη». Η χορωδία μας, που τη διεύθυνε η μουσικός Ελένη Τσαγκαράκη, συνόδευσε με πολλά μουσικά κομμάτια τη γιορτή, τα οποία υπογράμμισαν τη διαφορετικότητα των απόψεων των δυο απόψεων του θεατρικού. Πρόσφεραν τη βοήθειά τους στο τραγούδι ο διευθυντής του σχολείου Δημήτρης Καλαϊτζίδης, καθώς και παλαιότερες μαθήτριες του σχολείου μας, η Άλκηστις Ηλιάδη και η Ραφαέλλα Τυρή. Στο πιάνο ήταν η μαθήτριά μας Σίσσυ Νικολάου, στο μπουζούκι ο Αριστείδης Χαριτωνίδης, στην κιθάρα ο καθηγητής Νίκος Κόλλιας και ο διευθυντής Δημήτρης Καλαϊτζίδης. Στη χορωδία συμμετείχαν οι μαθήτριες Ευαγγελία Πετσοπούλου, Κατερίνα Ασημακοπούλου, Αναστασία Κιζιρίδη, Ευανθία Τσουρούφλη, Δέσποινα Γεωργατσέλλου, Ηλέκτρα Αναστασιάδη, Αναστασία Ανδρούτσου, Παναγιώτα Αράμπαλη, Διονυσία Αργύρη, Κατερίνα Γεωργιάδου , Ναταλία Γιαννακοπούλου, Μαρία Γκίνη, Πελαγία Γούναρη, Λυδία Καράμ, Παναγιώτα Κασίμη, Όλγα Πανουργιά και Μαρία Φωτοπούλου.

Η επιμέλεια της παρουσίασης ήταν των καθηγητών Άννας Γαρυφαλάκη και Παναγιώτη Μαρκόπουλου, ενώ η θεατρική επιμέλεια της καθηγήτριας Μαρίας Παναγιωτοπούλου. Η όλη οργάνωση της γιορτής και η συγγραφή των κειμένων έγινε από την καθηγήτρια Άννα Γαρυφαλάκη.

Η γιορτή ενθουσίασε καθηγητές και μαθητές, όπως άλλωστε φάνηκε στο ? χειροκρότημα!