BrechtΤην Πέμπτη 28 Νοεμβρίου 2013, στο πλαίσιο της ερευνητικής εργασίας της Β΄Τάξης «Ο φασισμός-ναζισμός μέσα από το θεατρικό έργο του Μπέρτολτ Μπρεχτ», παρουσιάστηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η αυτοτελής σκηνή «Εβραία» από το έργο «Τρόμος και αθλιότητα του Γ΄ Ράιχ» του Μπρεχτ. Το βασικό ρόλο ερμήνευσε η Ελένη Τσαγανού σε συνεργασία με τη Νάση Σακιώτη, η οποία μάλιστα προλόγισε και τη σκηνή. Το σύνολο του έργου παίζεται από τον Εργατικό Ερασιτεχνικό Θίασο σε σκηνοθεσία Δημήτρη Παπακωνσταντίνου. Πρέπει να σημειώσουμε ότι λόγω του μεγάλου ενδιαφέροντος, την εκδήλωση παρακολούθησαν μαθήτριες απ? όλες τις τάξεις του σχολείου. Υπεύθυνη για την οργάνωση ήταν η καθηγήτρια Μαργαρίτα Νικολαΐδου (Φιλόλογος).