Την Παρασκευή 14 Νοεμβρίου 2013, το σχολείο μας τίμησε την επέτειο του Πολυτεχνείου παρουσιάζοντας θεατρικό μονόπρακτο, το οποίο είχε τον τίτλο «Πολυτεχνείο. 40 χρόνια μετά»: ένας πατέρας (Γεώργιος Κατωπόδης, Βιολόγος) συζητά με την κόρη του (Ζέτα Αγγελοπούλου, Γ1) για όλα όσα βίωσε ως μαθητής, στο Πολυτεχνείο του 1973. Το μονόπρακτο ήταν εμπλουτισμένο με αφηγήσεις των γεγονότων (Μαρία Αντωνιάδου, Νότα Γιδάκου, Α1), το βαθύτερο νόημα της επετείου για τις μέρες μας (δημιουργία της Νότας Γιδάκου, Γ1), προβολή video αλλά και τραγούδια από τη χορωδία. Στο πιάνο ήταν η Σίσσυ Νικολάου (Γ2), στο τουμπερλέκι η Αναστασία Κορωναίου (Α2) και στο σαντούρι η Μαρία Αντωνιάδου (Γ1). Ακόμα, έπαιξε κιθάρα και τραγούδησε ο διευθυντής του σχολείου, Δημήτριος Καλαϊτζίδης, ενώ ακορντεόν, ο Δημήτριος Αγγελιδάκης (Πληροφορικής). Η διδασκαλία της χορωδίας έγινε από τη μουσικό Ελένη Τσαγκαράκη. Το καλαίσθητο πρόγραμμα ήταν έργο της Παναγιώτας-Κασσάνδρας Κασίμη (Α2). Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι καθηγητές: Γεώργιος Κατωπόδης (Βιολόγος) και Μαρία Παναγιωτοπούλου (φιλόλογος). Την τεχνική επιμέλεια είχε ο Δημήτριος Αγγελιδάκης (Πληροφορικής).

1-polytexneio 2013 2-polytexneio 2013-001
3-polytexneio 2013-002 4-polytexneio 2013-003