Στις 16 Νοέμβρη 2012 το σχολείο τίμησε την εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου το Νοέμβρη του 1973. Υπεύθυνη για τη διοργάνωση της γιορτής ήταν η φιλόλογος Αναστασία Κεσκεσιάδου, η οποία επέλεξε και τα τραγούδια που ακούστηκαν. Τη διεύθυνση της χορωδίας είχε η καθηγήτρια μουσικής Ελένη Τσαγκαράκη. Την τεχνική επιμέλεια είχε η μαθήτρια Χρύσα Κουγιουμτζή. Κείμενα σχετικά με τα γεγονότα της εξέγερσης διάβασαν οι μαθήτριες Βάσια Χαριτωνίδου, Σταματίνα Σταματάκου, Τζένη Τσάκου, Λίλα Παναγιωτοπούλου, Εβίτα Γκατζιούρα, Δανάη Ευφραιμίδη, Όλγα Πανουργιά, Νίνα Δώδη, Γεωργία Καφούρου, Νατάσα Βέλλιου, Δανάη - Ελένη Ξενάριου και Σοφία Βλαχούλη. Στη μουσική πλαισίωση της εκδήλωσης συνέβαλαν οι μαθήτριες Νάγια Κυριακοπούλου και Σίσυ Νικολάου (πιάνο), Έλενα Μιχαλοπούλου (κιθάρα), Κατερίνα Χαραλαμπίδη (τουμπερλέκι), Δανάη-Εφραιμία Μπάτζβα (επιμέλεια ροής τραγουδιών πριν και μετά τη γιορτή) καθώς και χορωδία 25 μαθητριών. Στο δεύτερο μέρος της γιορτής ο Δημήτρης Χατζησωκράτης, μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής της εξέγερσης του Πολυτεχνείου το 1973, μετέφερε συγκινημένος ιστορικά στοιχεία και το κλίμα στη διάρκεια της Χούντας και των τεσσάρων ημερών της εξέγερσης. Ήταν μια ζεστή εκδήλωση για μιαν επέτειο που επισημαίνει ότι τα αιτήματα για ψωμί, παιδεία και ελευθερία παραμένουν και σήμερα επίκαιρα.

POLYTEXNEIO1 POLYTEXNEIO3
POLYTEXNEIO8 POLYTEXNEIO5