Την Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2012 επισκέφτηκε το σχολείο μας η εκπαιδευτικός, συγγραφέας διδακτικών εγχειριδίων της Αγγλικής και ακτιβίστρια για τα ανθρώπινα δικαιώματα κ. Judy Boyle η οποία μίλησε στην Αγγλική γλώσσα στις μαθήτριες όλων των τάξεων για τις Σύγχρονες Μορφές Δουλείας. Η ομιλία διοργανώθηκε από τη Σχολική Σύμβουλο Αγγλικής Γλώσσας κ. Δήμητρα Μπεχλικούδη σε συνεργασία με την καθηγήτρια Αγγλικής κ. Κατερίνα Χριστοδούλου στο πλαίσιο του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας και του μαθήματος των Ερευνητικών Εργασιών της Α' τάξης "Τα Δικαιώματα του Παιδιού" και της Β' τάξης "Βία και Εγκληματικότητα".

Οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου ενημερώθηκαν με τη βοήθεια οπτικοακουστικού υλικού για το φλέγον ζήτημα της σύγχρονης δουλείας και του οργανωμένου εγκλήματος που επωφελείται οικονομικά από την παιδική και εφηβική πορνεία, το εμπόριο ανθρωπίνων οργάνων και την εκμετάλλευση «σκλάβων» σε ορυχεία, φυτείες και εργοστάσια ανά την υφήλιο. Η κ. Judy Boyle αναφέρθηκε και στους τρόπους προφύλαξης των μαθητριών σε ύποπτες καταστάσεις αλλά και στη διοργάνωση καλλιτεχνικής έκθεσης για το θέμα από μαθητές και φοιτητές η οποία θα πραγματοποιηθεί την άνοιξη.

TRAFFICKING1 TRAFFICKING2
TRAFFICKING3 TRAFFICKING4