Την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2012, το πρωί, η εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου μας παρακολούθησε αφιέρωμα στις ηρωικές γυναίκες των Αλβανικών βουνών και της Αντίστασης, με τίτλο «Η γυναίκα του αγώνα». Το κείμενο, μια θεατρική σύνθεση της καθηγήτριας Μ. Παναγιωτοπούλου (φιλολόγου), βασισμένη σε μαρτυρίες απλών ανθρώπων της εποχής, αποτύπωσε τον ηρωισμό της γυναικείας ψυχής του 1940. Πρέπει να σημειώσουμε ότι ο δυναμικός επίλογος, στον οποίο επιχειρήθηκε παραλληλισμός παρελθόντος-παρόντος, γράφτηκε εξ ολοκλήρου από τις μαθήτριες: Νατάσσα Βέλλιου (Α1) και Άννα-Μαρία Οικονόμου (Α3). Το κείμενο ερμήνευσαν οι μαθήτριες: Ραφαέλα Τυρρή (Γ2), Κατερίνα Χαραλαμπίδη (Γ2), Θεοδώρα Χριστοφίδη (Β3), Νατάσσα Βέλλιου (Α1) και Άννα-Μαρία Οικονόμου (Α3). Στο πιάνο η Νάγια Κυριακοπούλου (Β2), η Σίσσυ Νικολάου (Β2), και στο τουμπερλέκι η Κατερίνα Χαραλαμπίδη (Γ2). Η χορωδία του σχολείου υπό τη διεύθυνση της μουσικού Ελένης Τσαγκαράκη χρωμάτισε μουσικά τη σκηνική δράση.

Στο πρώτο μέρος της επετείου απονεμήθηκαν βραβεία και αριστεία στις μαθήτριες που διακρίθηκαν για τη σχολική τους επίδοση κατά το προηγούμενο έτος 2011-12. Η σημαία του σχολείου παραδόθηκε από το διευθυντή Δημήτριο Καλαϊτζίδη στη μαθήτρια Βάια Κοντοπούλου, η οποία πρώτευσε στη Β΄ τάξη κατά το προηγούμενο σχολικό έτος.

28 OKTOBRIOY 1 28 OKTOBRIOY 3
28 OKTOBRIOY 2 28 OKTOBRIOY 5