Tο Ράλλειο Πειραματικό Γυμνάσιο και το Ράλλειο Γενικό Πειραματικό Λύκειο Θηλέων Πειραιά συμμετείχαν στο 6o ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΝΕΩΝ «ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΩΣ ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ» που διοργανώθηκε από την Πατριαρχική Μεγάλου του Γένους Σχολή, την Αμπέτειο Σχολή του Καϊρου και τα Εκπαιδευτήρια Νέα Γενιά Ζηρίδη, στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής στην Αθήνα την Παρασκευή 21 Ιανουαρίου 2011 από 9.30 έως 17.00 και το Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2011 από 9.30 έως 13.00. Η παρουσίαση των Ραλλείων Σχολείων έλαβε χώρα το Σάββατο 22 Ιανουαρίου στις 11.00.

Tο συνέδριο ήταν υπό την αιγίδα της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών, του Υπουργείου Εξωτερικών και του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης & Θρησκευμάτων και έλαβε την υπ? αριθμόν πρωτοκόλλου 11864/13/12/2010 έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης & Θρησκευμάτων με τη μορφή Προγράμματος Σχολικής Δραστηριότητας.

Η ανακοίνωση του Ραλλείου Πειραματικού Γυμνασίου και του Ραλλείου Γενικού Πειραματικού Λυκείου Θηλέων Πειραιά με τίτλο «Τα Ράλλεια Σχολεία: 155 χρόνια ιστορίας και προσφοράς» έτυχε θερμής υποδοχής από τους υπόλοιπους συνέδρους. Την ανακοίνωση διάβασαν υποδειγματικά οι μαθήτριες του Ραλλείου Λυκείου Μηναϊδη Στέλλα και Τυρή Ραφαέλα και οι μαθήτριες του Ραλλείου Γυμνασίου, Αντωνιάδη Μαρία, Νικολάου Διονυσία και Τζίτζη Αντωνία-Αλεξάνδρα.

Το κείμενο της ανακοίνωσης συνέγραψαν οι εκπαιδευτικοί του Ραλλείου Λυκείου κκ Πηνελόπη Καπελαρή και Αικατερίνη Χριστοδούλου καθώς και η εκπαιδευτικός του Ραλλείου Γυμνασίου κ Αικατερίνη Αραθύμου. Την οπτική παρουσίαση ετοίμασε ο εκπαιδευτικός του Ραλλείου Λυκείου κ. Δημήτριος Αγγελιδάκης συνεπικουρούμενος από τους κκ Παναγιώτη Χαρατζόπουλο και Παναγιώτη Μαρκόπουλο. Την επιστημονική εποπτεία της ανακοίνωσης είχε ο Δρ Χαράλαμπος Μπαμπούνης, Αναπληρωτής Καθηγητής Νεότερης Ελληνικής Ιστορίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Η παρουσίαση του σχολείου

Το κείμενο της παρουσίασης του σχολείου

Το πρόγραμμα του Συνεδρίου