Η Ευρωπαϊκή Ένωση εόρτασε όπως κάθε χρόνο στις 9 Μαΐου την επέτειο από την ομιλία-δήλωση του Robert -Schuman που οδήγησε στη δημιουργία του Ευρωπαϊκού οικοδομήματος. Συγκεκριμένα ο φετινός εορτασμός συνέπεσε με τα 30 χρόνια από την είσοδο της χώρας μας στην τότε ΕΟΚ.

Οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό συντονίστηκαν από την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα και το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα με την συνεργασία της Ελληνικής κυβέρνησης και του Ελληνικού Κέντρου Ευρωπαϊκών Μελετών (ΕΚΕΜ).

Στο πλαίσιο των εορτασμών αυτών η Αντιπροσωπεία της ΕΕ και το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου οργάνωσαν προσομοίωση συνεδρίασης της επιτροπής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου από μαθητές της Β Λυκείου. Η προσομοίωση έλαβε χώρα το Σάββατο 7 Μαΐου 2011 στην Αίθουσα Συνεδριάσεων της Γερουσίας στο κτίριο του Ελληνικού Κοινοβουλίου. Συνολικά 70 μαθητές από σχολικές μονάδες 35 Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και 35 καθηγητές συνοδοί συμμετείχαν στην προσομοίωση συνεδρίασης με θέμα συζήτησης το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή. Κριτήριο για την αρχική επιλογή μαθητών και συνοδών καθηγητών υπήρξε η συμμετοχή τους σε Ευρωπαϊκές δράσεις , όπως Διαγωνισμοί ή άλλες Διακρίσεις από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά συμμετείχε το Ράλλειο Γενικό Πειραματικό Λύκειο Θηλέων Πειραιά με τις μαθήτριες τις Β Λυκείου Άννα- Μαρία Γαλάνη και Φωτεινή Ρέπα. Τις μαθήτριες προετοίμασε και συνόδευσε η καθηγήτρια του σχολείου μας κα Αικατερίνη Χριστοδούλου, Καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας.

Πιο συγκεκριμένα, οι διοργανωτές παράθεσαν δείπνο εργασίας στους συμμετέχοντες σε κεντρικό ξενοδοχείο την Παρασκευή 6 Μαΐου . Το Σάββατο 7 Μαΐου οι μαθητές κατά την προσομοίωση χωρίστηκαν σε ομάδες ανάλογα με το Ευρωπαϊκό Κόμμα όπου υποτίθεται ότι ανήκαν και ετοίμασαν ομιλία σχετική με το θέμα. Οι μαθήτριες του Ραλλείου Λυκείου ήταν βουλευτές του πολιτικού σχηματισμού ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΗΣ ΕΝΩΜΕΝΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ-ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ. Τις προτάσεις του συγκεκριμένου πολιτικού σχηματισμού διάβασε στην ολομέλεια η μαθήτρια του Ραλλείου Λυκείου Φωτεινή Ρέπα. Μετά το τέλος της προσομοίωσης ακολούθησε επίσημο γεύμα σε κεντρικό ξενοδοχείο και ξενάγηση μαθητών και καθηγητών στο Μουσείο της Ακρόπολης .

EUROPE DAY1 EUROPE DAY2