Στις 15/10/09, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Λευκού Μπαστουνιού, η Β2΄ τάξη του Σχολείου μας κατά τη διάρκεια μιας διδακτικής ώρας παρευρέθηκε στην ανοιχτή εκδήλωση που πραγματοποιεί κάθε χρόνο το 35ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά στην πλατεία Δημαρχείου. Στο εν λόγω σχολείο λειτουργεί τμήμα ένταξης παιδιών με προβλήματα όρασης με υπεύθυνο δάσκαλο Ειδικής Αγωγής τον κ. Γκλίνο Αλέξιο. Οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τον κ. Ευάγ. Αυγουλά, απόφοιτο του 35ου Δημ. Σχολείου και ήδη τεταρτοετή φοιτητή της Νομικής Σχολής του Παν/μίου Αθηνών, να ενημερωθούν για τους τρόπους προσέγγισης, αλλά και τα προβλήματα αντιμετώπισης της καθημερινότητας των ατόμων με προβλήματα όρασης, καθώς και να παρακολουθήσουν αναπαράσταση της συνεκπαίδευσης τυφλών ? βλεπόντων παιδιών.

HMERA MPASTOYNIOY