Μια αξιόλογη πρωτοβουλία πήραν οι μαθήτριες της Β΄τάξης του σχολείου μας, οι οποίες με επιστολή που απέστειλαν προς τον Υπουργό Εθν. Παιδείας & Θρησκευμάτων κ. Ευρ. Στυλιανίδη, ζητούν την αναμόρφωση του προγράμματος διδασκαλίας της Βιολογίας στο Λύκειο.

Συγκεκριμένα προτείνουν την υποχρεωτική διδασκαλία του μαθήματος στην Α΄τάξη, καθώς και την προσθήκη μιας επιπλέον διδακτικής ώρας στη Β΄& Γ΄τάξη.

Την επιστολή τους κοινοποίησαν, μεταξύ άλλων στον κ. Βαρβαρίγο Δημ., βουλευτή Ζακύνθου και βιολόγο, ο οποίος κατέθεσε σχετική αναφορά στο Τμήμα Κοινοβουλευτικού Ελέγχου του ΥΠΕΠΘ.

Σε απάντησή του ο υφυπουργός Παιδείας κ. Ανδρ. Λυκουρέντζος, εξαίροντας τη σπουδαιότητα της επιστήμης της Βιολογίας, επισημαίνει τη στόχευση του Υπουργείου για ορθολογικότερη κατανομή του διδακτικού χρόνου ανάμεσα σε όλα τα γνωστικά αντικείμενα.

Επιστολή μαθητριών

Διαβιβαστικό βουλευτή κου Βαρβαρίγου