Στις 24 Ιανουαρίου 2008 επισκέφθηκε το σχολείο μας ομάδα μαθητριών από το Wenona School, ιδιωτικό Γυμνάσιο και Λύκειο Θηλέων στο Σίδνευ της Αυστραλίας, συνoδευόμενη από δύο καθηγητές, ένας εκ των οποίων, ο κ. Μaky Tsomis, ελληνικής καταγωγής.

Οι μαθήτριες βρίσκονταν σε εκπαιδευτική περιοδεία ανά την Ελλάδα στο πλαίσιο σχολικών διακοπών και ως εκ τούτου το σχολείο μας απετέλεσε «σταθμό» στο πέρασμα τους από την Αθήνα και τον Πειραιά. Κατά την επίσκεψή τους στο χώρο του Ραλλείου Λυκείου ήρθαν σε επαφή με τις μαθήτριες της Α τάξης και παρουσίασαν το σχολείο και τις δραστηριότητές τους, παρακολούθησαν προβολή διαφανειών με θέμα την κλασική αρχαιότητα- αντικείμενο που διδάσκονται-την οποία προετοίμασε η Δρ Π. Κωνσταντοπούλου, φιλόλογος του σχολείου μας. Η παρουσάση των διαφανείων έγινε από τις καθηγήτριες Μωραιτάκη Μ. (ΠΕ06) και Χριστοδούλου Αικ. (ΠΕ06) στην Αγγλική γλώσσα. Επίσης, οι μαθήτριες του Wenona School παρέλαβαν φάκελο με ενημερωτικό υλικό για το Ράλλειο Λύκειο. Ακολούθησε επίσκεψη στο Ναυτικό Μουσείο συνοδεία του Δ|ντη κ. Παπαθεοχάρη και της φιλολόγου Δρ Κωνσταντοπούλου Π.