Το Ράλλειο Γυμνάσιο και το Ενιαίο Ράλλειο Λύκειο Θηλέων Πειραιά συνεργάστηκαν για τον εορτασμό της εθνικής μας επετείου, της 25ης Μαρτίου 1821.

Η εκδήλωσε άρχισε με το "Τη Υπερμάχω" για ν' αποδοθεί και ο θρησκευτικός χαρακτήρας της εορτής.

Το πρόγραμμα της εορτής χωρίστηκε σε δύο μέρη:

Το πρώτο μέρος ήταν αφιερωμένο στην ιδεολογική και πνευματική προετοιμασία της επανάστασης. Έμφαση δόθηκε στον Αδαμάντιο Κοραή, το Ρήγα Βελεστινλή, τον Κοσμά τον Αιτωλό και τη Ελληνική Νομαρχία. Οι μαθήτριες διάβασαν αποσπάσματα από το έργο τους.

Το δεύτερο μέρος ήταν αφιερωμένο στην επίδραση που άσκησε η επανάσταση του 1821 στην Τέχνη και συγκεκριμένα στην Ποίηση, στη Ζωγραφική, στη Λογοτεχνία και στη Μουσική.

Η χορωδία απέδωσε τραγούδια που αναφέρονταν στο 1821.

Η εκδήλωση τελείωσε με ελληνικούς και λαϊκούς χορούς επηρεασμένους από το 1821 και εκτελεσμένους από τη χορευτική ομάδα των σχολείων και φυσικά με τον Εθνικό Ύμνο.

Σε όλη τη διάρκεια της εορτής υπήρχε και αντίστοιχη με τα κείμενα και τα τραγούδια προβολή με χρήση Η/Υ και βιντεοπροβολέα.

Για τη γιορτή συνεργάστηκαν οι μαθήτριες των δύο σχολείων και οι καθηγητές της Μουσικής, της Τεχνολογίας, των Καλλιτεχνικών, της Φυσικής Αγωγής και της Πληροφορικής.

Υπεύθυνες για την εορτή καθηγήτριες ήσαν οι: Γκουβατζή Αναστασία, Κανελετοπούλου Χαραλαμπία, Κυρίτση Μαρία, Κωνσταντοπούλου Παναγιώτα, Λεκάκου Σοφία, Παπαδημητρίου Ελευθερία και Σταμάτη Νικολέτα.

25 MARTIOY 2004 039 25 MARTIOY 2004 041
25 MARTIOY 2004 045