Στις 24 Νοεμβρίου 2004 και ώρα 12 το μεσημέρι, στο κινηματοθέατρο ΑΤΤΙΚΟ, το Ράλλειο Γ/σιο και Λύκειο πραγματοποίησε μια σεμνή και όμορφη εκδήλωση μέσα σε ατμόσφαιρα συγκινησιακά φορτισμένη. Το σχολείο μας βράβευσε την ολυμπιονίκη του άλματος τριπλούν Πηγή Δεβετζή καθώς και τρεις διακεκριμένες αθλήτριες που προέρχονται από το δικό του χώρο.

Την εκδήλωση προλόγισε ο διευθυντής του Ραλλείου Λυκείου κ. Κωνσταντίνος Κυρλαγκίτσης, κάνοντας μια σύντομη αναδρομή στην ιστορία του σχολείου, με τη μεγάλη προσφορά στα εκπαιδευτικά και κοινωνικά δρώμενα της πόλης μας, με αφορμή το γεγονός ότι η Ράλλειος το 2005 κλείνει 150 χρόνια δημιουργικής παρουσίας στο χώρο της εκπαίδευσης. Επίσης, στην ομιλία του αναφέρθηκε στην προσωπικότητα του κ. Πέτρου Γαλακτόπουλου, επίσημου προσκεκλημένου, καθώς και της κ.Πηγής Δεβετζή.

Ο Πρόεδρος των Ελλήνων Ολυμπιονικών μίλησε από καρδιάς στις μαθήτριες προβάλλοντας το σύνθημα <<¨Ολοι στα γήπεδα, όλοι στις παλαίστρες >>. Τον Πέτρο Γαλακτόπουλο Βράβευσε εκ μέρους του Ραλλείου ο Διευθυντής του Λυκείου κος Κ. Κυρλαγκίτσης. Η Πηγή Δεβετζή μιλώντας στις μαθήτριες έκανε μια σύντομη αναφορά στο γυναικείο Αθλητισμό και μίλησε για τις εμπειρίες της ως αθλήτριας. Την Πηγή Δεβετζή βράβευσε εκ μέρους του Ραλλείου ο Διευθυντής του Γυμνασίου και καθηγητής της Δημήτρης Καλαϊτζίδης. Στην εκδήλωση βραβεύτηκαν επίσης οι μαθήτριες του Λυκείου μας, Γρηγοριάδη Ελευθερία, πρώτη στα 100 μ. πεταλούδα , στην κολύμβηση, στους Πανευρωπαϊκούς Σχολικούς Αγώνες, Τριανταφύλλου Αλεξία, 3η σε Παγκόσμιο Κύπελλο {ΟΜΑΔΙΚΟ} και 2η σε πανελλήνιο επίπεδο στο ίδιο αγώνισμα και Καϊτατζίδου Σοφία, 6η σε Πανευρωπαϊκό επίπεδο στην ιστιοπλοϊα, στα σκάφη 4.20 μ.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο Αντινομάρχης Παιδείας Χρήστος Αγγέλλης, ο Αντιδήμαρχος Παιδείας Βασίλης Βουγιουκλάκης, ο Νομαρχιακός Σύμβουλος και Υπεύθυνος του Πολιτιστικού Οργανισμού της Νομαρχίας Πειραιά Γιάννης Μαρωνίτης, ο Πρόεδρος του Αθλητικού Οργανισμού του Δήμου Πειραιά Τάσος Μητρόπουλος, ο Διευθυντής του Αθλητικού Οργανισμού κ Γκούβερης, οι Προϊστάμενοι των γραφείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θ. Καϊράκης και Π. Δημητράκος, ο Προϊστάμενος του Γραφείου Φυσικής Αγωγής κ Γαλάνης, ο Πρόεδρος της 17ης Σχολικής Επιτροπής του Ραλλείου, Θ. Γεωργιάκος και ο ειδικός σύμβουλος του Δημάρχου επί θεμάτων αθλητισμού Πάτροκλος Πανώριας.

ol 1  ol 2