d biologias 2010

"Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ"

19 - 20 Φεβρουαρίου 2010

Δελτίο τύπου

Αφίσα Διημερίδας

Πρόγραμμα Διημερίδας

Δήλωση συμμετοχής

Στιγμιότυπα από τη διημερίδα

Υλικό παρουσιάσεων

Ομιλητής/τριαΠαρουσίαση

Τσόπλου Φένια, Μοριακή Βιολόγος, υπεύθυνη εργαστηρίου Μοριακής Γενετικής, "Βιοϊατρική". Ιοί: Μικροί ανεπιθύμητοι συγκάτοικοι.
Παπαδημητρόπουλος Νίκος, Χημικός, Συνεργάτης ΕΚΦΕ Πειραιά-Νίκαιας. Ο διαγωνισμός EUSO: Μια διαθεματική πειραματική προσέγγιση.
Μηνιάτη Πηνελόπη, Αστυνομικός Διευθυντής-Μοριακή Βιολόγος, Tμηματάρχης τμήμ. Ανάλυσης Βιολογικών Υλικών-DNA, Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών Αρχηγείου Ελληνικής Αστυνομίας. Δικανική Γενετική - Το DNA ως εργαλείο για τη σύγχρονη και επιστημονική διερεύνηση εγκληματικών πράξεων.
Βασιλάτου ? Κοσμίδη Ελένη, παιδίατρος Αιματολόγος-Ογκολόγος, Διευθύντρια Ογκολογικού τμήματος Νοσοκ. Παίδων «Π.&Α. Κυριακού». Καρκίνος και στο παιδί;
Λυμπέρη Πηγή, ερευνήτρια Α, υπεύθυνη Εργαστηρίου Ανοσολογίας, Ελληνικό Ινστιτούτο Παστέρ.

Χατζηϊωάννου Κατερίνα, υποψ. Διδάκτωρ, Εργαστήριο Ανοσολογίας, Ελληνικό Ινστιτούτο Παστέρ.

Φυσική και παθολογική Αυτοανοσία - Ο ανθρώπινος οργανισμός εναντίον του εαυτού του.
Δάλλα Χριστίνα, Νευροεπιστήμονας, Λέκτορας Φαρμακολογίας Ιατρικής Σχολής Πανεπ. Αθηνών. Βλαστοκύτταρα στον εγκέφαλο: η σχέση τους με το στρες, τη μάθηση και τις ψυχικές διαταραχές.

Θεμελιώδεις έννοιες Νευροεπιστημών.

Σκαλιόρα Ειρήνη, Νευροεπιστήμονας Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών. Ο εγκέφαλος και η αντίληψη του κόσμου
Γιαπιτζάκης Χρήστος, Δρ. Ιατρικός Γενετιστής, Βιολόγος-Οδοντίατρος, Ιατρική Σχολή Πανεπ. Αθηνών. "Βιολογία και Φιλοσοφία", με τη συνεργασία του Συνδέσμου Φιλολόγων Πειραιά.

Η Ζωή και η Βιολογία σύμφωνα με το Σωκράτη, τον Αριστοτέλη και τον Επίκουρο.