db2014afisa"Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ"

14 - 15 Φεβρουαρίου 2014

ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ "ΑΓ. ΠΑΥΛΟΣ"

Το ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ και η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ  διοργάνωσαν την 8η Διημερίδα Βιολογίας με τίτλο: «Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία»

Η διημερίδα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 14 και το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014 στην αίθουσα εκδηλώσεων της Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά ο «Άγιος Παύλος».

Η διημερίδα πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Δελτίο τύπου

Αφίσα Διημερίδας

Πρόγραμμα Διημερίδας

Παρουσίαση εισηγήσεων

Αίτηση Συμμετοχής

Δελτίο τύπου Τιμητική εκδήλωση για τον Γιατρό Ιωάννη Λυκούδη

Στιγμιότυπα από τη διημερίδα

Υλικό παρουσιάσεων

Ομιλητής/τριαΠαρουσίαση

Ευθύμιος Σκουλάκης, Επικεφαλής του Τομέα Νευροεπιστημών στο Ερευνητικό Κέντρο Βιοϊατρικών Επιστημών «Αλέξανδρος Φλέμινγκ» Ο υπολογιστής με εκατομμύρια χρόνια έρευνας και ανάπτυξης: Προσεγγίζοντας τον εγκέφαλο.
Αντώνης Σταματάκης, Επίκουρος Καθηγητής Βιολογίας-Βιολογίας Συμπεριφοράς, Τμήμα Νοσηλευτικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, ΕΚΠΑ Η χημεία του έρωτα: Για όλα φταίνε οι ορμόνες μας. Ή μήπως όχι;
Διονύσης Σγούρας, Κύριος Ερευνητής, Εργαστήριο Ιατρικής Μικροβιολογίας, Ελληνικό Ινστιτούτο Παστέρ. Εμείς και τα μικρόβια: Εχθροί ή απαραίτητοι σύμμαχοι του ανθρώπου;

Βασίλης Κουβέλης, Λέκτορας Γενετικής & Βιοτεχνολογίας, Τμήμα Βιολογίας, ΕΚΠΑ

Μικροβιακή Γενετική και Βιοτεχνολογία: Εφαρμογές και Προκλήσεις.
Δημήτρης Χατζηνικολάου, Επίκουρος Καθηγητής Μικροβιακής Βιοτεχνολογίας, Τμήμα Βιολογίας, ΕΚΠΑ Βιοκαταλύτες και κυτταρικά εργοστάσια στη βιομηχανική πράξη του σήμερα και του αύριο.
Ευαγγελία Παυλάτου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Σχολή Χημικών Μηχανικών, ΕΜΠ, Επιστημονική συντονίστρια της ομάδας εμπλουτισμού των ψηφιακών βιβλίων Βιολογίας και Χημείας Το Ψηφιακό Σχολείο και η Βιολογία: Διαδραστικά Σχολικά βιβλία και Αποθετήριο Μαθησιακών Αντικειμένων.
Μιχάλης Νομικός, Επιστημονικός συνεργάτης, Ινστιτούτο Μοριακής και Πειραματικής Ιατρικής, Πανεπιστήμιο Κάρντιφ Η γονιμοποίηση και η σπίθα της ζωής: Φωσφολιπάση Cζ, ο σπερματικός παράγοντας που ενεργοποιεί το ωάριο και οδηγεί στην εμβρυική ανάπτυξη. Βραβείο Αμερικανικής Εταιρείας Αναπαραγωγικής Ιατρικής.
Βάσω Κανελλοπούλου, εκπρόσωπος του Πελίτι, οργάνωσης που προστατεύει και διαδίδει τους παραδοσιακούς ελληνικούς σπόρους. Παραδοσιακοί Σπόροι: ένα κομμάτι της βιοποικιλότητας που χάνεται.
Χρήστος Κατσαρός, Καθηγητής Δομής & Ανάπτυξης Φυτών - Φυκολογίας, Τμήμα Βιολογίας, ΕΚΠΑ Ο θαυμαστός κόσμος των φυκών: Βιολογική και οικονομική σημασία.