biol 2013"Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ"

15 - 16 Φεβρουαρίου 2013

ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ "ΑΓ. ΠΑΥΛΟΣ"

Το ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ και η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ με τη συνεργασία της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, των Σχολικών Συμβούλων Πειραιά του κλάδου ΠΕ4 και του ΕΚΦΕ Πειραιά διοργάνωσαν την 7η Διημερίδα Βιολογίας με τίτλο: «Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία»

Θέματα της διημερίδας απετέλεσαν σημαντικά ζητήματα της Βιολογίας όπως τα: Προγεννητικός έλεγχος χρωμοσωμικών και διαπλαστικών ανωμαλιών εμβρύου, Κυτταρογενετική και Μοριακή κυτταρογενετική ανάλυση κατά τον προγεννετικό και μεταγεννητικό έλεγχο, το Ανοσοποιητικό σύστημα, Η συμβολή των διαδικασιών του Κεντρικού Δόγματος της Βιολογίας στη Βιοτεχνολογία, Μετακίνηση ρύπων (ραδιενεργών στοιχείων και βαρέων μετάλλων) στο περιβάλλον και στην τροφική αλυσίδα ?Επιπτώσεις στην υγεία του ανθρώπου, Θαλάσσια βιοποικιλότητα, Η ελάττωση της βιοποικιλότητας και ο ρόλος της Βιολογίας Διατήρησης, Τα ονόματα στον κόσμο των Φυτών. Ομιλητές ήταν Πανεπιστημιακοί και Ερευνητές με δια-κεκριμένο έργο στην επιστήμη της Βιολογίας.

Η διημερίδα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 15 και το Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013 στην αίθουσα εκδηλώσεων της Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά ο «Άγιος Παύλος». Τις εργασίες της Διημερίδας παρακολούθησαν πλήθος καθηγητών και μαθητών από δημόσια και ιδιωτικά λύκεια της ευρύτερης περιοχής του Πειραιά, οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά διατυπώνοντας πλήθος ερωτήσεων στο τέλος κάθε εισήγησης.

Η διημερίδα πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού

Δελτίο τύπου

Αφίσα Διημερίδας

Πρόγραμμα Διημερίδας

Δήλωση συμμετοχής

Στιγμιότυπα από τη διημερίδα

Υλικό παρουσιάσεων

Ομιλητής/τριαΠαρουσίαση

Ελευθεριάδης Μακάριος, Μαιευτήρας Γυναικολόγος, Εξειδικευμένος στην Ιατρική του Εμβρύου, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών. "Προγεννητικός έλεγχος Χρωμοσωμικών και Διαπλαστικών Ανωμαλιών του Εμβρύου"
Μανωλάκος Εμμανουήλ, Βιολόγος-Γενετιστής, υπεύθυνος εργαστηρίου κυτταρογενετικής «Ευρωγενετική». "Κυτταρογενετική και Μοριακή Κυτταρογενετική ανάλυση κατά τον προγεννητικό και μεταγεννητικό έλεγχο"
Τσιτσιλώνη Ράνια, Επίκουρη Καθηγήτρια Ανοσολογίας, Τομέας Φυσιολογίας Ζώων και Ανθρώπου, Τμήμα Βιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών. "Ξένο ή Επικίνδυνο; Πώς και γιατί απαντά το ανοσοποιητικό μας σύστημα;"

Βοργιάς Κωνσταντίνος, καθηγητής Βιοχημείας, Τμήμα Βιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών.

Χαραλαμπίδης Κοσμάς, Επίκουρος Καθηγητής Μοριακής Βιολογίας Ανάπτυξης Φυτών, Τμήμα Βιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών.

"Η συμβολή των διαδικασιών του Κεντρικού Δόγματος της Βιολογίας στη Βιοτεχνολογία"
Αράπης Γεράσιμος, Καθηγητής Οικοτοξικολογίας ? Διευθυντής Εργαστηρίου Οικολογίας και Προστασίας Περιβάλλοντος του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών. "Μετακίνηση ρύπων (ραδιενεργών στοιχείων και βαρέων μετάλλων) στο περιβάλλον και στην τροφική αλυσίδα ? Επιπτώσεις στην υγεία του ανθρώπου"
Pancucci-Παπαδοπούλου Αντονέλλα, Διευθύντρια Ερευνών Ινστιτούτου Ωκεανογραφίας ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε. "Θαλάσσια βιοποικιλότητα: Ένας ανεκτίμητος θησαυρός προς διερεύνηση και προστασία"
Παφίλης Παναγιώτης, Επίκουρος Καθηγητής Ζωικής Ποικιλότητας, Τμήμα Βιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών. "Για ποιον χτυπά η καμπάνα; Η ελάττωση της βιοποικιλότητας και ο ρόλος της Βιολογίας Διατήρησης"