biol 2012"Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ"

2 - 3 Μαρτίου 2012

ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ "ΑΓ. ΠΑΥΛΟΣ"

ΤΟ ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ και Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ με τη συνεργασία της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, των Σχολικών Συμβούλων Πειραιά του κλάδου ΠΕ4 και του ΕΚΦΕ Πειραιά διοργάνωσαν την 6η Διημερίδα Βιολογίας με τίτλο: «Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία»

Θέματα της διημερίδας απετέλεσαν σημαντικά ζητήματα της Βιολογίας όπως τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα και το AIDS, ο Νεογνικός Έλεγχος για τα Μεταβολικά Νοσήματα, η Συμβολή της Βιολογίας στην πρόληψη των αιμοσφαιρινοπαθειών και της κυστικής ίνωσης, η Συμβολή των Βιοεπιστημών στην πρόληψη των γενετικών νοσημάτων, Εναλλακτικές Προσεγγίσεις στη Διδασκαλία των Βιολογικών μαθημάτων του Λυκείου, Ποιότητα Τροφίμων και Δημόσια Υγεία, Γενετικοί και Περιβαλλοντικοί Παράγοντες Μακροβιότητας ή Γήρανσης των Κυττάρων και, τέλος, η Βιοπληροφορική. Ομιλητές ήταν Πανεπιστημιακοί και Ερευνητές με διακεκριμένο έργο στην επιστήμη της Βιολογίας. Η διημερίδα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 2 και το Σάββατο 3 Μαρτίου 2012 στην αίθουσα εκδηλώσεων της Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά ο «Άγιος Παύλος». Τις εργασίες της Διημερίδας παρακολούθησαν πλήθος καθηγητών και μαθητών από δημόσια και ιδιωτικά λύκεια της ευρύτερης περιοχής του Πειραιά οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά διατυπώνοντας πλήθος ερωτήσεων στο τέλος κάθε εισήγησης.

Δελτίο τύπου

Αφίσα Διημερίδας

Πρόγραμμα Διημερίδας

Δήλωση συμμετοχής

Στιγμιότυπα από τη διημερίδα

Υλικό παρουσιάσεων

Ομιλητής/τριαΠαρουσίαση

Κωνσταντουλάκης Παντελής, PhD Βιολόγος, Διευθυντής Εργαστηρίου Μοριακής Διαγνωστικής, μέλος Δ.Σ. Π.Ε.Β. Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και AIDS.
Πλατής Δημήτρης, PhD Βιολόγος, Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού. Πανελλήνιος Νεογνικός Έλεγχος για τα Μεταβολικά Νοσήματα: Φαινυλκετονουρία, Γαλακτοζαιμία και Ανεπάρκεια του Ενζύμου G6PD.
Μπαλασοπούλου Αγγελική, Βιολόγος, Υπεύθυνη Μονάδας Προγεννητικού ελέγχου, κέντρο μεσογειακής αναιμίας Γ.Ν.Α. Λαϊκό. Εφαρμοσμένη Βιολογία: Η συμβολή της στην πρόληψη των αιμοσφαιρινοπαθειών και των κυστικής ίνωσης.
Βανταράκης Απόστολος, Επικ. Καθηγητής Υγιεινής, Τμήμα Ιατρικής, Πανεπιστημίου Πατρών, μέλος Δ.Σ Π.Ε.Β. Ποιότητα Τροφίμων και Δημόσια Υγεία.
Γκόνος Στάθης, Διευθυντής Ερευνών στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών/Ι.Β.Ε.Β., Αναπλ. Καθηγητής Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Όρεμπρο, Σουηδία. Υπάρχει το ελιξίριο της νεότητας; Γενετικοί και περιβαλλοντικοί παράγοντες μακροβιότητας ή γήρανση των κυττάρων.
Κουμάντου Βασιλική, PhD Βιολόγος, Μεταδιδακτορική συνεργάτης, Τμήμα Βιολογίας, Παν. Αθηνών. Βιοπληροφορική, η επιστήμη του μέλλοντος.