biol 2011"Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ"

18 - 19 Φεβρουαρίου 2011

Το ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ και η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ με τη συνεργασία και συμμετοχή της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, των Σχολικών συμβούλων Πειραιά του κλάδου ΠΕ4 και του ΕΚΦΕ Πειραιά-Καλλίπολης διοργάνωσαν για 5η συνεχόμενη χρονιά, Διημερίδα Βιολογίας με τίτλο: «Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία» Θέματα της διημερίδας απετέλεσαν σημαντικά ζητήματα της Βιολογίας όπως η μελέτη των χρωμοσωματικών ανωμαλιών, η συμβολή των μοριακών τεχνικών στην Γενετική και την Βιοτεχνολογία, η νόσος Alzheimer, η βιοποικιλότητα της χώρας μας, ο βιολογικός καθαρισμός των λυμάτων, η διαχείριση των αστικών στερεών αποβλήτων, η διδασκαλία της Βιολογίας στην Β/μια Εκπαίδευση κα. Ομιλητές ήταν Πανεπιστημιακοί δάσκαλοι και ερευνητές με διακεκριμένο έργο στην επιστήμη της Βιολογίας.

Η διημερίδα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή και το Σάββατο 18 και 19 Φεβρουαρίου 2011 στον Πολυχώρο «Απόλλων», Πηλίου και Ερμουπόλεως στα Καμίνια από 10.30πμ έως 14.00πμ την Παρασκευή 18/2/2011 και από 10.15πμ έως 14.00μμ το Σάββατο 19/2/2011.

Τις εργασίες της Διημερίδας παρακολούθησαν πλήθος μαθητών και εκπαιδευτικών από δημόσια και ιδιωτικά λύκεια της ευρύτερης περιοχής του Πειραιά. Κατά την έναρξη των εργασιών ανεγνώσθη μήνυμα της κας Χ. Αράπογλου, Προέδρου της Διαρκούς Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής και Βουλευτού Α' Περιφέρειας Θεσσαλονίκης. Την Διημερίδα τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιπεριφεριάρχης Πειραιά κος Χρήστου και ο Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά κος Η. Δημητρόπουλος οι οποίοι και απηύθυναν χαιρετισμό. Στην Διημερίδα παρέστησαν επίσης η κ. Α. Παπαδοπούλου, Προϊσταμένη του 2ου Γραφείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, ο κ. Λ. Τσουμπελής, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ04 Πειραιά, ο κ. Δ. Καλαιτζίδης, Διευθυντής του Ραλλείου Πειραματικού Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά, ο οποίος επίσης απηύθυνε χαιρετισμό, και η κ Σ. Νιαρχάκου, πρώην Διευθύντρια Διεύθυνσης Δευτροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και πρώην Διευθύντρια του Ραλλείου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Θηλέων Πειραιά. Εκ μέρους του Δήμου Πειραιά παρέστησαν ο Γενικός Γραμματέας του Δήμου Πειραιά κ. Διαμαντίδης και ο Εντεταλμένος Σύμβουλος του Δημάρχου Πειραιά για θέματα Παιδείας κ. Κ. Παράσχος, ο οποίος επίσης απηύθυνε χαιρετισμό εκ μέρους του Δημάρχου Πειραιά κ. Β. Μιχαλολιάκου. Παρέστη επίσης ως εκπρόσωπος του Βουλευτή Α' Περιφέρειας Πειραιά κου Μ. Μπετενιώτη, ο συνεργάτης του κος Δ. Κρητικός.

Η οργανωτική Επιτροπή ευχαριστεί ιδιαίτερα τον Αντιπεριφεριάρχη Πειραιά κο Χρήστου για την παραχώρηση του Πολυχώρου και τους χορηγούς της εκδήλωσης «Διερευνητική Μάθηση» και Λέσχη LIONS Πειραιά-Κέντρο για τη συμβολή τους στην επιτυχή διοργάνωση της 5ης Διημερίδας Βιολογίας «Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία».

ΠΕΙΡΑΙΑΣ 21/2/2011

Η ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑΣ

Δελτίο τύπου

Αφίσα Διημερίδας

Πρόγραμμα Διημερίδας

Δήλωση συμμετοχής

Στιγμιότυπα από τη διημερίδα

Υλικό παρουσιάσεων

Ομιλητής/τριαΠαρουσίαση

Χαραλαμπίδης Κοσμάς, Επίκουρος Καθηγητής Μοριακής Βιολογίας Ανάπτυξης Φυτών, Τμήμα Βιολογίας, Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) Οι εφαρμογές των μοριακών τεχνικών στη Γενετική και στη Βιοτεχνολογία.
Ριζοπούλου Σοφία, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Βιολογίας, Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) Η βιοπικοιλότητα της ελληνικής χλωρίδας (Flora Graeca).
Μανωλά Καλλιόπη, Βιολόγος, PhD, Ερευνήτρια Β' Βαθμίδας, Τμήμα Κυτταρογενετικής / Εργαστήριο Υγειοφυσικής & Περιβαλλοντικής Υγείας Ε.ΚΕ.Φ.Ε "Δημόκριτος" Η Κυτταρογενετική στη διαγνωστική: Εφαρμογές στο προγεννητικό έλεγχο, στη διερεύνηση γενετικών συνδρόμων και στην τυποποίηση αιματολογικών κακοηθειών.
Μανδηλαρά Γεωργία, Βιολόγος, PhD, Επιστημ. Συνεργάτης Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας, Τμήμα Μικροβιολογίας Βιολογικός καθαρισμός - Επαναχρησιμοποίηση επεξεργασμένων λυμάτων ως εναλλακτική πηγή νερού.
Παπαθεοχάρη Σταυρούλα, Περιβαλλοντολόγος, Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης Διαχείριση αστικών στερεών αποβλήτων.
Βεκρέλλης Κωνσταντίνος, Ερευνητής, Κέντρο Νευροεπιστημών, Ίδρυμα ΙατροΒιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών Μοριακή και Γενετική Βάση της Nόσου Alzheimer
Κατωπόδης Γεώργιος, Βιολόγος, Εκπαιδευτικός Β/θμιας Εκπαίδευσης, Γενικός Γραμματέας Δ.Σ. της ΠΕΒ Η Βιολογία στο Νέο Λύκειο
Μαυρικάκη Ευαγγελία, Λέκτορας, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) Η Βιολογία στα σχολεία του κόσμου
Πρίνου Λουκία, Εκπαιδευτικός, Δρ. Διδακτικής Βιολογίας Οι προτάσεις της Ένωσης Βιολόγων Ευρωπαϊκών Χωρών - ECBA για τη διδασκαλία της Βιολογίας