diimerida biologias afisa 2019ΤΟ ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ και Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ συνδιοργάνωσαν την 13η Διημερίδα Βιολογίας «Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία» που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 15 και το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019 στο αμφιθέατρο του Ραλλείου Λυκείου - Γυμνασίου.

Θέματα συζήτησης στην διημερίδα αποτέλεσαν

- η χρήση και κατάχρηση στην χορήγηση των αντιβιοτικών,

- η σημασία των ορμονών από τον ..έρωτα μέχρι τους ενδοκρινικούς διαταράκτες,

- τα κατάλληλα περιβάλλοντα για την δημιουργία της ζωής,

- οι επιπτώσεις του περιβάλλοντος στην υγεία,

- η εξατομικευμένη ιατρική

Ομιλητές όπως πάντα ήταν διακεκριμένοι Πανεπιστημιακοί δάσκαλοι.

Η διημερίδα ήταν ανοικτή για το κοινό, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές.

Στους συμμετέχοντες χορηγήθηκε βεβαίωση συμμετοχής.

Η ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑΣ

Αφίσα Διημερίδας

Πρόγραμμα -Πρόσκληση Διημερίδας

Παρουσίαση εισηγήσεων

Περιλήψεις των εισηγήσεων της 12ης διημερίδας Βιολογίας

Αίτηση Συμμετοχής

Δελτίο τύπου

Υλικό παρουσιάσεων

Ομιλητής/τριαΠαρουσίαση
Βανταράκης Απόστολος, Καθηγητής Υγιεινής, Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Πατρών «Καλύτερο Περιβάλλον…λιγότερες ασθένειες. Ο ρόλος της Ενιαίας Υγείας»
Ψαρουλάκη Άννα, Επίκουρη καθηγήτρια Μικροβιολογίας/Ζωοανθρωπονόσων, Εργαστήριο Κλινικής Μικροβιολογίας και Μικροβιακής Παθογένεσης, Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Κρήτης «Το μετέωρο μέλλον των αντιβιοτικών: Βαδίζοντας από το «χρυσό αιώνα των αντιβιοτικών» στην εποχή των παν-ανθεκτικών στα αντιβιοτικά μικροβίων»
Σταματάκης Αντώνιος, Αναπληρωτής Καθηγητής Βιολογίας-Βιολογίας Συμπεριφοράς, Τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ «Ενδοκρινικοί διαταράκτες- Ο αθέατος κίνδυνος στην καθημερινή μας ζωή. Τι είναι και πώς επιδρούν στην ανάπτυξη και τη λειτουργία του οργανισμού μας;»

Πατρινός Γεώργιος, Καθηγητής Φαρμακογονιδιωματικής και Φαρμακευτικής Βιοτεχνολογίας, Τμήμα Φαρμακευτικής Πανεπιστημίου Πατρών

«Εξατομικευμένη Ιατρική στη μεταγονιδιωματική εποχή»
Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης, Αναπληρωτής καθηγητής, Σχολή Μηχανολόγων Μεταλλείων-Μεταλλουργών ΕΜΠ «Αναζήτηση των ιχνών της ζωής στο σύμπαν: που και πως!»