biodays2017 afisaΤΟ ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ και

Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ

διοργάνωσε στις 3 και 4 Μαρτίου 2017 στο αμφιθέατρο του Ραλλείου ΓΕΛ Θηλέων Πειραιά την 11η Διημερίδα Βιολογίας με τίτλο:

«Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία»

Το πρόγραμμα της Παρασκευής περιελάμβανε συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με θέμα «Η μελέτη του ανθρώπινου γονιδιώματος και οι εφαρμογές από την αποκρυπτογράφησή του». Μαθητές και καθηγητές από Λύκεια του Πειραιά και όχι μόνο είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εισηγήσεις από διακεκριμένους επιστήμονες για τα παρακάτω επιμέρους θέματα: « Τι μάθαμε και πώς αξιοποιούμε σήμερα τις γνώσεις μας από την ανάλυση του γονιδιώματος του ανθρώπου;» , «Γονιδιακή Θεραπεία: Προοπτικές Μοριακής Ιατρικής», «Από το Next Generation Sequencing στο Next Generation Society: Νουκλεοτιδικοί πολυμορφισμοί (SNPs) και DNA Μικροσυστοιχίες (microarrays) στην Υπηρεσία της Ανθρώπινης Υγείας και Κοινωνικής Ευημερίας» και «Γενετική διάγνωση σπάνιων γενετικών ασθενειών». Κατά την συζήτηση, την οποία συντόνισε η κ. Παναγούλα Κόλλια, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Μοριακής Γενετικής Ανθρώπου, Τμήμα Βιολογίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θέσουν τις ερωτήσεις τους στους επιστήμονες.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου ξεκίνησε με τις εισηγήσεις «Ιχνηλάτηση της Γενετικής καταγωγής των Ελλήνων μέσω της ανάλυσης αρχαϊκού DNA» και «Διατροφικές τάσεις της εποχής. Ξέρουμε τι τρώμε;» και συνεχίστηκε για δεύτερη φορά με το βιωματικό εργαστήριο "Πέφτει η νύχτα στο... Ράλλειο" το μεσημέρι του Σαββάτου. Πρόκειται για ένα βιωματικό εργαστήριο-παιχνίδι μυστηρίου, γρίφων και δεξιοτήτων για ... ανήσυχους μαθητές που διοργάνωσαν Βιολόγοι- μέλη της ΠΕΒ.

Η διημερίδα τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Αφίσα Διημερίδας

Πρόγραμμα Διημερίδας

Παρουσίαση εισηγήσεων

Αίτηση Συμμετοχής

Δελτίο τύπου που αφορά την 11η Διημερίδα Βιολογίας με τίτλο: «Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία» που διοργάνωσαν στις 3 και 4 Μαρτίου 2017, ΤΟ ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ και Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ.

Οι ομιλίες του κ. Κωνσταντίνου Τριανταφυλλίδη, ομότιμου καθηγητή Γενετικής και Γενετικής Ανθρώπου του Τμήματος Bιολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης για την γονιδιακή διάγνωση σπάνιων γενετικών ασθενειών και την ιχνηλάτηση της Γενετικής καταγωγής των Ελλήνων, μέσω της ανάλυσης του αρχαϊκού DNA στο youtube.

biodays 2017 3   biodays 2017 4
 biodays 2017 5    biodays 2017 8
 biodays 2017 9    biodays 2017 11

Υλικό παρουσιάσεων

Ομιλητής/τριαΠαρουσίαση
Νίκος Μοσχονάς, Καθηγητής Ιατρικής Μοριακής Γενετικής και Γονιδιωματικής, Διευθυντής Εργαστηρίου Γενικής Βιολογίας, Ιατρική Σχολή, Πανεπιστήμιο Πατρών Τι μάθαμε και πώς αξιοποιούμε σήμερα τις γνώσεις μας από την ανάλυση του γονιδιώματος του ανθρώπου;
Ελένη Παπανικολάου, PhD, Λέκτωρ Βιολογίας/ Γονιδιακής Θεραπείας, Εργαστήριο Βιολογίας, Τομέας Βασικών Ιατρικών Επιστημών, Ιατρική Σχολή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών Γονιδιακή Θεραπεία: Προοπτικές Μοριακής Ιατρικής
Δημήτριος Στραβοπόδης, BSc, MSc, PhD, Επίκουρος Καθηγητής, Τομέας Βιολογίας Κυττάρου και Βιοφυσικής. Τμήμα Βιολογίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών Από το Next Generation Sequencing στο Next Generation Society: Νουκλεοτιδικοί πολυμορφισμοί (SNPs) και DNA Μικροσυστοιχίες (microarrays) στην Υπηρεσία της Ανθρώπινης Υγείας και Κοινωνικής Ευημερίας

Γενετική διάγνωση σπάνιων γενετικών ασθενειών
Κωνσταντίνος Τριανταφυλλίδης, Ομότιμος καθηγητής Γενετικής και Γενετικής Ανθρώπου, Τμήμα Βιολογίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Ιχνηλάτηση της Γενετικής καταγωγής των Ελλήνων μέσω της ανάλυσης αρχαϊκού DNA
Κωνσταντίνος Φασσέας, Καθηγητής, Τμήμα Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής, Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών Διατροφικές τάσεις της εποχής. Ξέρουμε τι τρώμε;