Ο όμιλος Ρητορικής του Ραλλείου Γυμνασίου και Λυκείου «Πνεύμα της …Αντιλογίας» έλαβε μέρος στους 4ους Διασχολικούς Αγώνες Δημιουργικού Λόγου που πραγματοποιήθηκαν στο Πρότυπο Γυμνάσιο της Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά το Σάββατο 1η Απριλίου 2023.
Στο αγώνισμα της Εκφραστικής Ανάγνωσης διακρίθηκαν οι μαθήτριες Εύα Φεντούρη (Β΄ τάξη Γυμνασίου) και Αναστασία Μαστρογιάννη (Α΄ τάξη Λυκείου) κατακτώντας τη δεύτερη και την τέταρτη θέση αντίστοιχα. Στο αγώνισμα του Αυθόρμητου Λόγου, η Εύα Παΐδη (Α΄ τάξη Λυκείου) κατέκτησε την πρώτη θέση ενώ η Μιχαέλα Αθανασοπούλου (Β΄ τάξη Γυμνασίου) την ένατη θέση. Στο αγώνισμα της Ομαδικής Συζήτησης, η μικτή ομάδα Γυμνασίου-Λυκείου με μέλη τη Σταυρούλα Βάσσου, την Αναστασία Μαστρογιάννη και την Εύα Παΐδη από την Α΄ τάξη Λυκείου, την Κλεοπάτρα Κονόμου από την Β΄ τάξη Γυμνασίου και την Αθηνά Μοσχίδου από την Α΄ τάξη Γυμνασίου, κατέκτησε τη δεύτερη θέση.
Συντονίστρια Ομίλου: Ελένη Λαμπρινάκου, Φιλόλογος Ραλλείου Γυμνασίου.

ritotiki