Το Σάββατο 14/12/2019 στο ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ του Δήμου Αθηναίων, αίθουσα «Αντώνης Τρίτσης» έγινε η βράβευση των μαθητών που διακρίθηκαν στον 38ο Πανελλήνιο/ 66ο Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό του EaS με θέμα : «Ο πολιτισμός ως πεδίο συμφιλίωσης και αποδοχής της ετερότητας των λαών: Πώς οι λαοί έρχονται κοντά μέσω της πολιτιστικής και πολιτισμικής ανταλλαγής, δημιουργίας και έκφρασης [προφορική και γραπτή λαϊκή λογοτεχνία, παραδοσιακή και σύγχρονη τέχνη, μουσική, χορός]».

Η μαθήτρια του Ραλλείου ΓΕΛ Θηλέων Πειραιά ΕΥΓΕΝΙΑ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΥ διακρίθηκε για τη συμμετοχή της στο δοκιμιακό μέρος του διαγωνισμού.

Στόχος του Διαγωνισμού ήταν αφενός η δραστηριοποίηση των μαθητών/-τριών και η ανάδειξη των ικανοτήτων τους και αφετέρου η συμβολή στη διαμόρφωση της συνείδησης του ευρωπαίου πολίτη.