Συγχαρητήρια στη μαθήτρια της Β2 τάξης Ευφραιμία Καρύδη για τη διάκριση του δοκιμίου με το οποίο συμμετείχε στον 37ο Πανελλήνιο/65ο Πανευρωπαϊκό Μαθητικό Διαγωνισμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας των Σχολείων (Europe at School). Το γενικό θέμα για το 2018 ήταν «Οραματιζόμαστε το μέλλον μας» και ειδικότερα: « Με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον: Νέες τεχνολογικές εφευρέσεις και προκλήσεις, επιστημονικές ανακαλύψεις, εικονική πραγματικότητα, σχέδια εποικισμού άλλων πλανητών, επαπειλούμενα οικοσυστήματα. Πώς οραματίζεστε τη ζωή και τον κόσμο μας στις επόμενες δεκαετίες;». Στόχος του Διαγωνισμού είναι αφενός η δραστηριοποίηση των μαθητών και η ανάδειξη των ικανοτήτων τους και αφετέρου η συμβολή στη διαμόρφωση της συνείδησης του ευρωπαίου πολίτη.

Η Ευφραιμία θα μεταβεί στη Γερμανία από τις 8 έως τις 14 Σεπτεμβρίου 2019 προκειμένου να λάβει μέρος, μαζί με 20 ακόμη διακριθέντες μαθητές από όλη την Ευρώπη, στις εργασίες του σεμιναρίου YOUrope-my Europe, my future που θα διεξαχθούν στο Europahaus, Marienberg.

Europe at School 2019