Diagwnismos Dimiourgikis Grafis 2019Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτριά μας Μαριαλένα Καργαδούρη της τάξης Α3 που έλαβε το Δεύτερο Βραβείο στην κατηγορία Ποίηση για μαθητές Λυκείου στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων του σχολικού έτους 2018-2019 «Πες το ποιητικά, πες το με μια ιστορία: έχει φύλο η καρδιά;». Το ποίημα της Μαριαλένας έχει τίτλο «Προμελετημένοι ηττημένοι». Στο Διαγωνισμό συμμετείχαν 155 μαθητές/τριες από Γυμνάσια και Λύκεια από όλη τη χώρα. Τα έργα αξιολογήθηκαν από επταμελή κριτική επιτροπή.

Τα βραβευμένα και διακεκριμένα έργα του διαγωνισμού -βάσει βαθμολογίας της κριτικής επιτροπής- καθώς και ένας περιορισμένος αριθμός επιλεγμένων έργων με ειδικά κριτήρια, θα συμπεριληφθούν σε συλλογικό τόμο υπό τον τίτλο του διαγωνισμού, ο οποίος θα εκδοθεί από τη Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων. Οι μαθήτριες/μαθητές που έχουν καταλάβει τις τρεις πρώτες θέσεις σε κάθε κατηγορία θα λάβουν λογοτεχνικά βιβλία ως επιπρόσθετο έπαθλο.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Δημήτρης Χριστόπουλος (Φιλόλογος)