Το σχολείο μας έλαβε μέρος για τρίτη φορά στον διαγωνισμό Ερμηνευτικής Ανάγνωσης Λογοτεχνικών κειμένων, που διεξήχθη το διήμερο 4 και 5 Μαρτίου στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Αθηνών στο Ψυχικό. Φέτος ο διαγωνισμός αφορούσε την ποίηση του Γιώργου Σεφέρη. Οι μαθήτριες της Γ’ Λυκείου Αθηνέλη Χριστίνα, Θεοδωρακάκου Δανάη, Μπαξεβανάκη Κατερίνα και Σταματιάδου Κατερίνα, υπό την καθοδήγηση και διδασκαλία του φιλολόγου Δημήτρη Χριστόπουλου, ερμήνευσαν με τον δικό τους τρόπο τέσσερα ποιήματα του Γιώργου Σεφέρη κατά την πρώτη ημέρα του διαγωνισμού και συγκέντρωσαν πολύ υψηλές βαθμολογίες σε σύνολο 61 διαγωνιζομένων. Κατά τη δεύτερη μέρα, οι μαθήτριες Αθηνέλη Χριστίνα και Θεοδωρακάκου Δανάη διακρίθηκαν μεταξύ των έντεκα μαθητών και έλαβαν αντίστοιχα επαίνους από την τριμελή κριτική επιτροπή. Πολλά συγχαρητήρια.

Poetry Reciting Competition 2019 1
  Poetry Reciting Competition 2019 2