euroscolaΗ καθιερωμένη ημερίδα EUROSCOLA έλαβε χώρα στο κτίριο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο στις 19 Ιανουαρίου 2018 με τη συμμετοχή μαθητικών αποστολών από 17 χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στην ελληνική αποστολή συμμετείχαν 24 μαθητές και μαθήτριες από σχολεία τριών Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Αττικής. Οι 24 επιτυχόντες/ούσες μαθητές/ριες διαγωνίστηκαν στη συγγραφή δοκιμίου ενώ τα άλλα δύο κριτήρια επιλογής τους ήταν η αποδεδειγμένη άριστη γνώση της Αγγλικής ή/και της Γαλλικής γλώσσας και η υψηλή επίδοσή τους στα μαθήματα του προηγούμενου σχολικού έτους.

Από το σχολείο μας προκρίθηκαν οι μαθήτριες της Γ’ τάξης Αγγελική Βασιλοπούλου, Ίρις Ιορδανίδου και Σοφία Γεωργιάκου. Την προετοιμασία για τις εξετάσεις και όλες τις διαδικασίες της συμμετοχής, καθώς και τη συνοδεία στο εξεταστικό κέντρο, ανέλαβε η κα Αικατερίνη Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας), υπεύθυνη του προγράμματος στο Ράλλειο Λύκειο.