Η Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων στο πλαίσιο του 4ου Πανελλήνιου Συνεδρίου «Η Βιολογία στην Εκπαίδευση» διοργάνωσε Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Αφίσας για τους μαθητές των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας με θέμα: «Η Ελλάδα και οι θάλασσές της: παρελθόν, παρόν και μέλλον». Σκοπός του διαγωνισμού ήταν οι μαθητές να ευαισθητοποιηθούν για θέματα θαλάσσιου περιβάλλοντος και θαλάσσιας ζωής, στοχεύοντας στην παραγωγή πρωτότυπων έργων που θα προβάλουν το πώς αντιλαμβάνονται οι ίδιοι την διαχρονική σχέση των Ελλήνων με την θάλασσα.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν περισσότερα από 100 σχολεία όλης της χώρας και βραβεύθηκαν οι 5 καλύτερες αφίσες μαθητών Γυμνασίου και οι 5 καλύτερες αφίσες μαθητών Λυκείου, μεταξύ αυτών και η αφίσα της Χανή Βασιλικής.

Οι μαθητές που βραβεύτηκαν παρέλαβαν βιβλία επιστημονικού ενδιαφέροντος προσφορά της Π.Ε.Β. και των Πανεπιστημιακών Εκδόσεων Κρήτης (Π.Ε.Κ.) για τις σχολικές βιβλιοθήκες των σχολείων τους αλλά και για τους ίδιους.

bxani 1 2017                       bxani 2 2017