Οι μαθήτριες Φωτεινή Ρέπα (Β4), Κωνσταντίνα Ζαχαράκη (Γ1) και Αικατερίνα Γκαλιαντίνα (Γ1) έλαβαν μέρος στην 23η Συνδιάσκεψη του ΕΚΝΕ για την επιλογή της Εθνικής Αποστολής που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην 68η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων στο Zagreb της Κροατίας. Οι εργασίες της Συνδιάσκεψης διεξήχθησαν στην Αθήνα από 12 ως 14 Μαρτίου. Οι μαθητές από τα συμμετέχοντα λύκεια της Αττικής χωρίστηκαν σε 8 επιτροπές και επεξεργάστηκαν διαφορετικά θέματα ευρύτερου ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος. Η γλώσσα εργασίας ήταν η Αγγλική.

Συγκεκριμένα, η μαθήτρια Φωτεινή Ρέπα συμμετείχε στην επιτροπή ΙΤRE Committee on Industry, Research and Energy με θέμα «After Kyoto, comes Nordpool. Is the energy stock market the solution of Europe?s energy problems or its demise? What measures can be taken to ensure its successful operation?».

H μαθήτρια Κωνσταντίνα Ζαχαράκη συμμετείχε στην επιτροπή CULT με θέμα ?What can the EU do in order to ensure that the students of Europe, regardless of group or minority, receive a comprehensive cultural education, that will help them realize their common cultural heritage, as well as their countries? cultural individuality??

H μαθήτρια Αικατερίνη Γκαλιαντίνα συμμετείχε στην επιτροπή TRAN με θέμα ?With increasingly high numbers of unemployment in Europe, some say that volunteering and internships can be a stepping-stone to the labor market. How can the EU ensure the financial viability of its youth and avoid their exploitation??

Τις μαθήτριες προγύμνασε η εκπαιδευτικός Αικατερίνη Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας).